Chcete zhubnout? Spěte déle. Špatně spíte? Zhubněte
Poslední dobou se hodně píše o tom, že přiměřené množství spánku má pozitivní vliv na naši váhu. Žádné hubnutí se bez dostatečného množství spánku neobejde.
V řadě studií bylo skutečně prokázáno, že spánková deprivace vede k přejídání a tím k nárůstu hmotnosti.
Sledování zdravých dobrovolníků obou pohlaví po několik dnů ve výzkumném zařízení ukázalo, že účastníci skupiny, které byla omezena možnost spánku, druhý den jedli více.
Přesněji ti, kterým bylo bráněno se vyspat do sytosti (v průměru o 80 minut spánku méně), druhý den přijímali průměrně o 500 kalorií více než členové skupiny s neomezovaným množstvím spánku.
Dlouhodobě jde o velké množství kalorií, které vede k poměrně výrazným váhovým přírůstkům. Kupodivu skupina s vyšším příjmem kalorií totiž nespálila více kalorií než jejich kolegové, kteří strávili spící v posteli o hodinu a půl denně více.
Kratší spánek zvyšuje náš apetit
Z pohledu fyziologie je spánek pro organismus nepostradatelným časem, kdy dochází k sekreci mnoha hormonů, které regulují funkci našeho organismu. Pokud se u různě spících skupin dobrovolníků sledovaly krevní vzorky, ukázalo se několik odlišností v hladinách hormonů zapojených do řetězce metabolických signálů vedoucích k hladu.
Muži s omezeným spánkem vykazovali zvýšenou hladinu hlad stimulujícího hormonu ghrelinu. Zatímco krevní vzorky žen s omezeným spánkem měly nižší množství hormonu GLP-1, což je hormon omezující apetit. Jinými slovy se muži i ženy po kratším spánku budili více hladoví.
Začarovaný kruh
Obézní lidé a lidé s nadváhou často poukazují na špatnou kvalitu spánku, které musí čelit. Přitom dobrý a kvalitní spánek je obecně velmi důležitý pro fyzické i mentální zdraví nás všech.
Nekvalitní spánek je spojen s negativním vlivem na kardiovaskulární systém, který je u lidí s nadváhou už tak vystaven velké zátěži. Nedostatečný a nekvalitní spánek zvyšuje totiž riziko vysokého krevního tlaku, vyskytují se nepravidelnosti srdečního rytmu, infarkt nebo mrtvice. Obezita riziko spánkové deprivace výrazně zvyšuje.
Jedna z nejnovějších studií ukazuje, že zlepšení kvality spánku může nastat po snížení tělesné váhy, zvláště v oblasti břicha. Nezáleží přitom, zda úbytek váhy nastane prostou dietou či kombinací diety a cvičení.
Dvě skupiny jedinců s nadváhou po 6 měsících diety (skupina A) či diety se cvičením (skupina B) vykázaly v průměru snížení váhy o 6.8kg a 15% redukci břišního tuku. Obě skupiny vyplnily před začátkem sledování i na konci dotazník zaměřený na kvalitu spánku.
Zkoumala se kvalita spánku na základě zjišťování údajů o přítomnosti spánkové apnoe, o nespavosti, o spánku bez odpočinku či nadměrném spánku, o denní únavě a používání sedativ a prášků na spaní.
Po skončení studie se ukázalo, že bez ohledu na způsob hubnutí se kvalita spánku zúčastněných zlepšila o 20 %.
Autor: Michaela Kopřivová