Nespavost

Nespavost - jak zlepšit spánek

Petr Zimola
09.02.2009

Nespavost je způsob, jakým tělo někdy říká, že něco není v pořádku. Nespavost může způsobit stres, příliš mnoho kofeinu, deprese, změna pracovní doby nebo bolesti způsobené zdravotními problémy, jakou jsou například různá chronická onemocnění.

Správná délka spánku

Většina lidí potřebuje spát 7 až 8 hodin denně. Množství spánku, které naše tělo požaduje se během dospělosti, se moc nemění. Změna přichází až v pokročilejším věku.

Jak se zbavit nespavosti

Zde je pár tipů, které vám mohou pomoci se nespavosti zbavit.

  • Dělejte stejné věci každou noc před tím než jdete spát. Například si dopřejte teplou vanu, potom si deset minut čtěte a pak jděte spát. Brzy si vaše tělo spojí tyto rutinní aktivity se spánkem a způsobí, že se bude cítit ospalí.
  • Využívejte ložnici pouze ke spaní. V posteli nejezte, netelefonujte a nesledujte televizi.
  • Ložnice by měla být tichá, temná, vyvětraná a s nižší teplotou. Jestliže vám vadí venkovní hluk můžete použít ušní ucpávky. V případě, že musíte spát během dne, snažte se pokoj pokud možno co nejvíce utemnit nebo použijte oční masku.
  • Jestliže jste stále vzhůru a snažíte se usnout již více jak třicet minut, vstaňte a jděte do jiného pokoje. Zde se tak na 20 minut posaďte a poté běžte zpátky do postele. Zkuste to dělat do té doby než se vám podaří usnout.
  • Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den a to i o víkendech. Pomůžete tělu, aby si zvyklo spát během noci.
  • Před spaním vyvětrejte.
  • Vyhněte se nebo snižte množství kofeinu, alkoholu a tabákových výrobků.
  • Snažte se zvládnout či minimalizovat stres ve svém životě.
  • Před tím, než si jdete lehnout, si dejte menší svačinku. Nesmí být ale příliš velká. Bohatě vystačí sklenice teplého mléka nebo kousek sýru.
  • Pokud během noci nemůžete spát, nechoďte si zdřímnout ani během dne. To nespavost jenom podporuje.
  • Dbejte na dostatek sportu a pohybové aktivity. Pohyb prospívá tělu vmnoha ohladech. Příjemně člověka unaví a pomůže zbavit se stresu.

Prášky na spaní

Prášky na spaní poskytují pouze dočasnou úlevu, ale nespavost se jimi nevyléčí. Navíc by se neměly užívat déle jak několik dní. V konečném důsledku mohou totiž po vysazení vést ke zhoršení problémů. Prášky na spaní mohou být při určitých zdravotních problémech či užívání jiných medikamentů nebezpečné. Vždy je lepší se o všem nejdříve poradit s lékařem.

Lepší variantou jsou jednoznačně přírodní doplňkypřírodní léky. Vyzkoušet můžete meduňkový čaj nebo kozlíkové kapky a tablety se zklidňujícím účinkem. Vše je běžně dostupné v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou.

Odhaduje se, že nespavostí trpí 36 % dospělých (z toho 9 % trvale). Krátkodobá nespavost má za následek únavu a podráždění, ale není zas tak vážný a akutní problém. Pokud ovšem trvá delší dobu, aniž by se vám podařilo zjistit její příčinu či se jí zbavit, je vhodné navštívit lékaře.

Autor: Petr Zimola

Nahradí pouštní rostlina antibiotika?
Inkontinence nemusí být tabu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...