Nespavost - jak zlepšit spánek
Nespavost je způsob, jakým tělo někdy říká, že něco není v pořádku. Nespavost může způsobit stres, příliš mnoho kofeinu, deprese, změna pracovní doby nebo bolesti způsobené zdravotními problémy, jakou jsou například různá chronická onemocnění.
Správná délka spánku
Většina lidí potřebuje spát 7 až 8 hodin denně. Množství spánku, které naše tělo požaduje se během dospělosti, se moc nemění. Změna přichází až v pokročilejším věku.
Jak se zbavit nespavosti
Zde je pár tipů, které vám mohou pomoci se nespavosti zbavit.
- Dělejte stejné věci každou noc před tím než jdete spát. Například si dopřejte teplou vanu, potom si deset minut čtěte a pak jděte spát. Brzy si vaše tělo spojí tyto rutinní aktivity se spánkem a způsobí, že se bude cítit ospalí.
- Využívejte ložnici pouze ke spaní. V posteli nejezte, netelefonujte a nesledujte televizi.
- Ložnice by měla být tichá, temná, vyvětraná a s nižší teplotou. Jestliže vám vadí venkovní hluk můžete použít ušní ucpávky. V případě, že musíte spát během dne, snažte se pokoj pokud možno co nejvíce utemnit nebo použijte oční masku.
- Jestliže jste stále vzhůru a snažíte se usnout již více jak třicet minut, vstaňte a jděte do jiného pokoje. Zde se tak na 20 minut posaďte a poté běžte zpátky do postele. Zkuste to dělat do té doby než se vám podaří usnout.
- Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den a to i o víkendech. Pomůžete tělu, aby si zvyklo spát během noci.
- Před spaním vyvětrejte.
- Vyhněte se nebo snižte množství kofeinu, alkoholu a tabákových výrobků.
- Snažte se zvládnout či minimalizovat stres ve svém životě.
- Před tím, než si jdete lehnout, si dejte menší svačinku. Nesmí být ale příliš velká. Bohatě vystačí sklenice teplého mléka nebo kousek sýru.
- Pokud během noci nemůžete spát, nechoďte si zdřímnout ani během dne. To nespavost jenom podporuje.
- Dbejte na dostatek sportu a pohybové aktivity. Pohyb prospívá tělu vmnoha ohladech. Příjemně člověka unaví a pomůže zbavit se stresu.
Prášky na spaní
Prášky na spaní poskytují pouze dočasnou úlevu, ale nespavost se jimi nevyléčí. Navíc by se neměly užívat déle jak několik dní. V konečném důsledku mohou totiž po vysazení vést ke zhoršení problémů. Prášky na spaní mohou být při určitých zdravotních problémech či užívání jiných medikamentů nebezpečné. Vždy je lepší se o všem nejdříve poradit s lékařem.
Lepší variantou jsou jednoznačně přírodní doplňky a přírodní léky. Vyzkoušet můžete meduňkový čaj nebo kozlíkové kapky a tablety se zklidňujícím účinkem. Vše je běžně dostupné v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou.
Odhaduje se, že nespavostí trpí 36 % dospělých (z toho 9 % trvale). Krátkodobá nespavost má za následek únavu a podráždění, ale není zas tak vážný a akutní problém. Pokud ovšem trvá delší dobu, aniž by se vám podařilo zjistit její příčinu či se jí zbavit, je vhodné navštívit lékaře.
Autor: Petr Zimola