Nemoci trávicího ústrojí

9 tipů pro lepší zažívání

Petr Zimola
21.10.2009

Váš životní styl a volba potravin do značné míry ovlivňují to, jakým způsobem tělo potraviny zpracovává. Pít dostatek tekutin, konzumovat správné množství vlákniny a pravidelná dávka zdravého pohybu - to vše může dopomoci tělu k lepšímu zažívání!

Ve vašem trávícím traktu se potraviny rozkládají na pro tělo nezbytné živiny, které jsou následně vstřebány do krve. Pokud svému zažívání nebudete věnovat dostatečnou pozornost, může se stát, že tělo začne mít problém s trávením a absorbováním potřebných živin.

Trávicí systém je přímo ovlivňován tím, jaké jídlo jíte a jakým stylem života žijete. Tím, že učiníte určité kroky, bude vaše zažívání fungovat efektivněji a zlepší se i vaše celkové zdraví a pocit pohody.

1. Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina pomáhá posouvat jídlo skrz zažívací trakt a snižuje riziko vzniku průjmů či zácpy. Dále pomáhá předcházet nemocem jako je divertikulóza, hemeroidy a syndromu dráždivého střeva. Navíc vám vláknina pomůže dosáhnout a udržet si zdravou váhu. Vlákninu najdete například v ovoci a zelenině, luštěninách, obilninách a celozrnných výrobcích.

2. Snažte se vyhýbat jídlům s vysokým obsahem tuků

Obecně lze říci, že tučná jídla zpomalují trávicí proces a zvyšují pravděpodobnost vzniku zácpy. Na druhou stranu, konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny a k tomu troška zdravých tuků je kombinace, která zažívání udělá dobře.

3. Preferujte libové maso

Bílkoviny jsou pro tělo nepostradatelnou součástí stravy. Libové maso obsahuje více bílkovin na úkor tuků. Proto preferujte maso jako je vepřová panenka, drůbeží a krůtí maso.

4. Začleňte probiotika do své stravy

Probiotika jsou pro tělo prospěšné bakterie, běžně se vyskytující v trávicím traktu. Tělu pomáhají se zvládání efektů stresu a špatné stravy. Probiotika zlepšují vstřebávání živin, posilují imunitní systém, a také pomáhají s léčbou syndromu dráždivého střeva a jiných podobných nemocí. Probiotika najdete především v mléčných výrobcích, jako jsou probiotické jogurty, kefír nebo acidofilní mléka.

5. Jezte pravidelně

Jíst pravidelně a to přibližně ve stejnou dobu každý den, pomáhá trávicí systém udržet ve formě.

6. Dostatečná hydratace

Voda je pro zažívání nezbytná, neboť umožňuje posouvání potravy skrz trávicí trakt.

7. Nekuřte, snažte se omezit přílišné pití alkohololých a kofeinových nápojů

Tyto zlozvyky mohou narušit zažívací funkce a způsobit problémy jako je pálení žáhy, žaludeční vředy, překyselení žaludku, atd..

8. Dopřávejte si pravidelnou dávku zdravého pohybu

Pravidelná tělesná aktivita pomáhá jídlu pohybovat se správně skrz zažívací orgány. Cvičení vám též pomůže získat optimální tělesnou hmotnost, což je rovněž zažívání prospěšné.

9. Naučte se zvládat svůj stres

Přiliž mnoho stresu a úzkostných stavů, může způsobit nesprávné funkce trávicí soustavy. Naučte se metody jak bojovat se stresem. Jedna z nejosvědčenějších metod jak bojovat se stresem, byla již například zmíněna v předchozím bodě, čili pravidelně sportovat. Můžete zvolit třeba jógu, která je skvělá pro tělo i pro duši.

A jak se staráte o své zažívání vy?

Autor: Petr Zimola

Proč jsme si nevěrní a jak partnera odhalit?
Hyperaktivní dítě

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.