Cirhóza - strana 1

Cirhóza je vážné poškození jater, při kterém játra nemají dostatek sil na detoxikaci krve a vlastní regeneraci. Cirhózu způsobují záněty jater a nadměrné pití alkoholu.

Cirhóza je onemocnění jater, které mění stavbu jaterní tkáně a cévního řečiště jater.

Nejčastější příčinou jsou záněty jater, obstrukce žlučových cest a nadměrné požívání alkoholu. Cirhóza může být způsobena také požitím toxických látek nebo otravou houbami. Přestože jsou játra hlavní detoxikační orgán a mají velmi rychlou schopnost regenerace, je možné je nevratně poškodit.

Cirhóza poškozuje jaterní tkáň, játra poté nemají dostatek sil na detoxikaci krve a na svou regeneraci. Příznaky jsou natolik neurčité (nevolnost, ztráta chuti k jídlu, nadýmání), že se cirhóza může odhalit až v pokročilém stádiu, kdy se projeví již vážnými komplikacemi.

Pokročilé stádium cirhózy

Projevy pokročilého stádia cirhózy:

  • žloutenka
  • portální hypertenze - vysoký tlak krve ve vrátnicové žíle
  • jícnové varixy - drobné žilky nahrazující průtok skrze játra vrátnicovou žílou, procházejí kolem jícnu a žaludku, při jejich protržení dochází až k vykrvácení
  • ascites (vodnatelnost břišní - hromadění tekutiny v břiše, utlačuje orgány a může se zde hromadit nebezpečná infekce).

S nedostatečnou detoxikací krve souvisí vážná poškození mozku a ledvin. Při cirhóze jater je vysoká pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru jater.

 

Celkem článků 1