zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Těžké kovy v barvách na nádobí - jak moc jsou nebezpečné?

Veronika Tůmová
26.04.2016

V obchodech je běžně k dostání nádobí či barevná dětská bižuterie, jež podle nedávného zjištění české ekologické organizace Arnika obsahuje toxické olovo a kadmium. Ekologové zkontrolovali přibližně 200 vzorků zboží a problémy se vyskytly zhruba u desetiny z nich. Většinou se týkaly produktů vyrobených v Číně.

Arnika otestovala pomocí rentgenového spektrometru spotřební zboží z běžného nákupního košíku a kontrolovala mimo jiné plastové lahve i hračky. U těchto produktů však přítomnost těžkých kovů prokázána nebyla.

Arnika potvrzuje přítomnost těžkých kovů a vysoké hodnoty olova

“Bylo to porcelánové nádobí a skleničky, které byly potištěné barevnými dekory. Druhou skupinou problematických výrobků byla dětská bižuterie,“ upřesnila odbornice na toxické látky neziskové organizace Arnika, paní Jitka Straková.

Těžké kovy pak byly podle Arniky obsaženy především v červené, žluté a oranžové barvě.

Z deseti zkoumaných vzorků nádobí zdobených barvou s pigmentem našli ekologové těžké kovy u osmi z nich. Vysoké hodnoty olova nalezli také u tří z patnácti zkoumaných vzorků náušnic. Arnika kvůli tomu chystá podnět pro pražskou hygienickou stanici.

Nebezpečné barevné potisky dětského nádobí

„Potisky nejsou fixovány vysokými teplotami. Používáním a mytím v myčce se jednotlivé potisky olupují a barvy se postupně smývají. Dítě tak dostává nebezpečné látky dlouhodobě přímo do těla, nebo se tyto látky dostávají do odpadních vod,“ upozorňuje dále paní Karolína Brabcová z organizace Arnika.

Nebezpečí pro zdravý vývoj malých dětí

Olovo působí negativně zvláště na nervovou soustavu. Nebezpečí tak hrozí především dětem do 18 měsíců věku, které mohou mít později problémy s učením, soustředěním nebo s rozvojem IQ. Kadmium je karcinogenní a má negativní vliv také na ledviny. Nehrozí samozřejmě akutní otrava po použití hrnečku nebo sklenice obsahující barvy s těmito nebezpečnými látkami, ale z dlouhodobého hlediska je riziko používání takového nádobí nezanedbatelné. Tyto látky se během života v těle hromadí a rozhodně pak mají na organismus negativní vliv, jak dále upřesnila Jitka Straková.

Zdroj: www.rozhlas.cz, www.parlamentnilisty.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co nevíte o kýchání
5 cviků proti bolesti zad

Další články

Co to je Bemer terapie?
Terapie

Co to je Bemer terapie?

04.04.2016

Přístroj Bemer není neznámý, ale není ani zdaleka běžný. Je to totiž poměrně drahá záležitost. Přesto dopomáhá mnoha pacientům ke kvalitnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.

Protikuřácký zákon – ano či ne?
Kouření

Protikuřácký zákon – ano či ne?

31.03.2016

Likvidace jednoho okresního města ročně – to jsou následky kouření, respektive zhruba tolik lidí ročně zemře na následky kouření, na což důrazně upozorňuje ministr zdravotnictví Če ...