Quinoa - bezlepková výživová bomba!
Drobná kulatá zrnka skrytá pod názvem quinoa jsou přirozeně bezlepkovou potravinou. Řadí se mezi pseudoobiloviny, jsou zdrojem vitamínů, minerálů, aminokyselin a vlákniny. Qunioa je právem řazena mezi superpotraviny a v našem jídelníčku by měla zaujmout pevné místo.
Chenopodium quinoa neboli merlík chilský je rostlina původem z Jižní Ameriky a už i nás se začíná těšit velké oblibě. Staří Inkové quinou uctívali jako "matku zrn", dodávala jim sílu a také léčila jejich zranění díky obsahu rostlinných bílkovin a vyváženou kompozicí esenciálních aminokyselin. Dříve se tradičně používala jako obilnina, oproti obilninám má však jednu obrovskou výhodu - neobsahuje komplex bílkovin (lepek).
Malá kulatá zrnka, to je quinoa
Quinoa jsou malá kulatá zrnka žlutavé, červené i černé barvy (tmavé odrůdy mívají oříškovější příchuť), na první pohled připomínají kuskus. Semínka jsou obalena ochrannou vrstvou s obsahem tzv. saponinů, proto je nutné je před přípravou důkladně opláchnout, jinak by byla quinoa hořká.
Quinoa - její příprava je snadná
Quinoa se vaří podobně jako klasická rýže, použijeme 2 hrnky vody na 1 hrnek quinoy. Quinou nejprve důkladně propláchneme vodou, semínka můžeme také namočit na 2 - 4 hodiny do vody, vodu poté slít a vařit v nové vodě. Dokonale je tak zbavíme případné hořkosti a naklíčením umocníme jejich nutriční vlastnosti. Quinou vaříme v mírně osolené vodě cca 15 - 20 minut, pak ji odstavíme z plamene a pod pokličkou necháme ještě asi 5 minut dojít. Quinoa během vaření absorbuje vodu, proto ji často promícháváme, aby se nepřipálila, v závěru ji "načechráme" vidličkou.
Správně uvařená quinoa by měla být poloměkká, uprostřed jemně křupavá, přitom nadýchaná. Po uvaření je nekřupavější a chuťově nejvýraznější černá quinoa.
Proč je quinoa tak zdravá?
- má ideální nutriční složení
- obsahuje řadu vitamínů a minerálů (vápník, železo, zinek, hořčík, draslík a další)
- má vysoký obsah rostlinných bílkovin (cca 23 %)
- obsahuje všechny esenciální aminokyseliny
- je bohatá na vlákninu a lehce stravitelná
- má nízký glykemický index
- je přirozeně bezlepková
- upravuje hladinu cukru v krvi (ideální pro diabetiky)
Konzumace semínek quinoa přináší samá pozitiva
Quinoa je díky vysokému obsahu vlákniny a nízkému glykemickému indexu vhodná při redukční dietě. Ženám je zvýšená konzumace quinoy doporučována v období před menopauzou, protože snižuje riziko vzniku rakoviny prsu. Vláknina obsažená v quinoe je nerozpustná, a tak předchází vzniku žlučových kamenů, pomáhá tělu vylučovat toxiny a zvyšuje pohyblivost střev. Vysoké hodnoty vápníku a hořčíku bez obav nahradí množství bílkovin (jinak obsažených v mléčných výrobcích) a pomohou ke kvalitnějšímu spánku. Quinoa je bohatá také na vitamín E, ten snižuje riziko rakoviny a civilizačních chorob, posiluje činnost nervové soustavy a zvyšuje plodnost.
Vaříme z quinoy
Quinoa se u nás používá zejména jako alternativa rýže. Nejčastěji se podává jako příloha, v podobě nákypů, rizot a jako vložka do polévek. Quinou můžeme bez obav použít také k zahušťování, k přípravě salátů, kaší, netradičního sushi, plnění tortill, přípravě karbanátků apod. Quinoa je chuťově velmi přizpůsobivá ostatním surovinám, takže ji můžeme připravovat i nasladko a ve spojení s klasickou moukou upéct muffiny, sušenky či nutrčině obohacené pečivo.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková