Příčiny nechutenství a jeho léčba
Je-li nechuť k jídlu krátkodobá, nejde o nic vážného, ale stane-li se dlouhodobou záležitostí, může ohrozit zdraví. Ztráta chuti k jídlu se vyskytuje jako jeden z počátečních příznaků běžného onemocnění.
Také během náročné stresové situace nebývá na jídlo ani pomyšlení. V těchto případech jde o nechutenství krátkodobé, které po odeznění impulsů a po prodělané nemoci opět odezní.
Dlouhodobé nechutenství už je signálem vážnějšího onemocnění. Nedostatek živin snižuje obranyschopnost organismu. Pokud se ke ztrátě chuti k jídlu přidá i pálení žáhy, nevolnost, zvracení, bolesti břicha nebo pocit plnosti, je třeba navštívit lékaře. Příčiny vzniku nechutenství mohou být fyzické i psychické.
Fyzické příčiny nechutenství
Fyzické příčiny nechutenství mohou být příznakem závažnější nemoci. Může se jednat o nádorová onemocnění, srdeční selhávání, selhávání jater a ledvin, autoimunitní nemoci nebo onemocnění trávicího traktu. Za nechutenstvím se může ukrývat příliš vysoká spotřeba léků, takzvaná polypragmazie, kdy je užíváno 10 a více léků, jejichž vzájemné působení má dopad na chuť k jídlu. Ale i infekční onemocnění jsou často doprovázena horečkou a sníženou chutí k jídlu.
Psychické příčiny nechutenství
Mezi psychické faktory ovlivňující chuť jídlu patří vyčerpání, úzkostné stavy, deprese, právě prožívané psychicky náročné životní období a v neposlední řadě porucha příjmu potravy -anorexie.
Pro anorexii je typické odmítání potravy a touha po štíhlé postavě, která končí výraznou vyhublostí a podvýživou. Ve svých očích se ale nemocný člověk vidí stále příliš silný. Anorexií jsou nejvíce ohroženy dívky v pubertě, rozpoznat ji včas nebývá vůbec snadné. Její následky jsou závažné a v extrémních případech končí i smrtí. Léčba vyžaduje pacientovu spolupráci a ochotu, což nebývá snadné a počítá se na roky.
Domácí léčba nechutenství
Při nechutenství je dobré zaměřit se na svou stravu. Strava by měla být vyvážená, abychom přijímali dostatek vitamínů a minerálních látek. V opačném případě pomohou potravinové doplňky. Někdy je doporučováno omezení pití černé kávy, při zahlenění i cukru, mléka a bílé mouky. Povzbudit chuť k jídlu dokážou i různé bylinky a koření. Oblíbené jsou bylinné likéry nebo čaje. Schopnost povzbudit chuť k jídlu má i zázvor, česnek, pomeranč, grep a jablko.
Nechutenství u dětí
Nechutenství u dětí je často předzvěstí přicházející nemoci. Odmítá-li dítě jídlo, je třeba mu zajistit alespoň dostatek tekutin. Dítěti často nabízejte malé porce jídla, vynechejte sladkosti. Jako doplněk stravy je vhodný jeřabinový sirup a dýňový olej. Pokud nezabere ani jeho oblíbené jídlo, dítě je slabé či podrážděné, má bolesti břicha. A pokud jste si jisti, že se nejedná o problém psychického rázu (problémy ve škole, s kamarády), je na čase vyhledat lékaře.
Nechutenství u seniorů
Až 80 % lidí starších 60 let trpí nechutenstvím. Se stárnutím slábne i vnímání vůní a chuti jídel. Především je sníženo rozpoznávání slaných jídel, proto hrozí, že si starší lidé budou jídlo příliš přesolovat, tím i zvyšovat krevní tlak. Dalšími důvody mohou být zažívací potíže, problémy s polykáním, zuby nebo snížená sekrece trávicích kyselin. Senioři jsou ohroženi sociální izolací a z ní vyplývajícím smutkem, depresí. Na dostatek přijímané potravy je potřeba dohlížet i u lidí trpících demencí.
Strava by měla zohledňovat zdravotní stav konkrétního člověka. Je vhodné podávat oblíbená jídla, zkoušet nové recepty, vhodně upravit konzistenci stravy - menší kousky či jídlo namixovat, nastrouhat. Příjemná atmosféra, dostatek pití a času na snězení pokrmu jsou vhodnými kroky, jak jídlo zpříjemnit. V případě hrozící podvýživy je dobré obrátit se na lékaře nebo nutričního terapeuta.
Zdroj: Nemocizaludku.cz, Stefajir.cz, Celostnimedicina.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Hanka Bednářová