Polévka jako lék
Dobrá polévka zasytí, zahřeje a dokáže být doslova životabudičem. Vždyť už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt. Víte, které polévky patří k těm nejzdravějším?
Není nad slepičí vývar!
Horký slepičí vývar je doslova tekutým lékem již od 12. století, kdy ho svým pacientům doporučoval židovský lékař zvaný Maimonides. A proč zrovna vývar je tak zdravý? Díky pomalému vaření masa, kostí a šlach se do vývaru uvolňují vitamíny a minerály a právě tyto látky z vývarů činí blahodárný "koktejl" výživných látek, díky kterým tělo lépe regeneruje. Další předností vývaru je obsah cysteinu, což je aminokyselina, která zvlhčuje sliznice a díky tomu při nemoci usnadňuje vykašlávání a smrkání.
Účinný samozřejmě není jen vývar slepičí, ale i hovězí, kuřecí či králičí. A jak nejlépe masový vývar připravit? Ideální je, aby maso pustilo co nejvíc šťávy, dát maso nejprve předpéct do trouby vyhřáté na 180 °C, postačí 20 minut. Potom maso přendáme do hrnce, přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu, koření a zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu. Během vaření vývaru sbíráme pěnu a hotový vývar přecedíme přes síto. Pro ještě větší léčebný účinek doplníme masový vývar bylinkami - česnekem, petrželkou, libečkem či celerovou natí.
Za zkoušku stojí recept Zlatá slepičí polévka podle židovské kuchyně.
Dopřejte si pravý boršč!
Základem této vydatné polévky je hovězí maso, červená řepa a koření. V červené řepě najdeme dusičnany, které uvolňují a rozšiřují cévy, proto je vhodná při vysokých teplotách. Boršč je čističem pro naše játra, obsahuje spoustu vitamínu C a minerály (železo, jód a vápník), ale také látky posilující srdce. V neposlední řadě je boršč skvělým vyprošťovákem. Připravte si třeba tento Výborný ukrajinský boršč - je chuťově skvělý.
Česnečka jako lék (nejen proti kocovině)
Česnek je přírodním antibiotikem, likviduje viry a plísně. Česnekové stroužky obsahují látku zvanou alicin, která pomáhá uvolňovat zahleněné dýchací cesty. Česnek má nejsilnější účinky v co nejsyrovějším stavu. Dobře uvařená česneková polévka pomáhá při vysokém krevním tlaku, zmírňuje pálení žáhy, mírní jiné žaludeční potíže a je velmi účinná při nachlazení.
Klasická zelňačka
Kysané zelí je zdrojem vlákniny, pomáhá předcházet obezitě, srdečním chorobám a zácpě. Zelí je kvašeno díky bakteriím mléčného kvašení a kyselina mléčná může za jeho typickou chuť. Kysané zelí obsahuje vitamín C, K i vitamíny skupiny B, z minerálních látek draslík, vápník a fosfor. Pokud si chceme připravit opravdu zdravou zelňačku bez zbytečných kalorií, vynecháme při její přípravě uzeninu.
Vegetariánská zelňačka bez masa a smetany
Kromě výše uvedených polévek lze samozřejmě sáhnout i po jakékoli jiné, všechny jsou zdraví přínosné, pokud jsou připravené z čerstvých surovin, bez použití bujonových kostek a jiných dochucovadel.
Foto: Shutterstock.com
Autor: Michaela Chylková