zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dieta, díky které budete šťastnější!

Michaela Chylková
15.04.2016

Jídlo, které konzumujeme, neovlivňuje pouze náš vzhled a zdraví, ale také psychickou kondici a pohodu. Zařaďte do jídelníčku doporučené potraviny a poznáte rozdíl!

Naše strava se skládá ze sacharidů, bílkovin, tuků, minerálů, vitamínů a stopových prvků. Po trávení se rozkládají na jednoduché chemické látky, které ovlivňují nejen chemické a hormonální pochody v těle, ale také funkci možku, z něhož pramení naše nálady, pocity a stavy. Je na to jednoduchá rovnice: Pokud přijímáme špatné jídlo, nemůžeme se cítit dobře. A v případě, že se takto stravujeme dlouhodobě, objevují se tolik známé deprese, cítíme se podráždění a naše okolí musí snášet naši náladovost. Ovšem pozor, to nemusí souviset pouze s nadmírou jednoduchých cukrů a tuků, ale i se zvolenou dietou. Drastické diety a s tím související poruchy příjmu potravy mají podobné příznaky - negativní myšlenky, úzkosti, popudlivost, uzavírání se do sebe apod.

Proto je velmi důležité, abychom si v jídleníčku uhlídali správné množství všech potřebných látek.

Dietou proti depresi

Přímo na psychiku působí zejména esenciální aminokyseliny, které si tělo není schopno samo vyrobit a musí je přijímat potravou. A bonusem navíc je, že potlačují chuť k jídlu, jejich dostatek tak může být tím prvním krokem k štíhlejší linii.

Fenylalanin, tryptofan, tyrosin a arginin se chemickými procesy mění na tzv. hormony štěstí (melatonin, serotonin). Tyto hormony zlepšují náladu, zvyšují mentální bdělost a také příznivě ovlivńují kvalitu spánku. Podobně působí i fosfolipidy, nenasycené mastné kyseliny a lecitin. Z vitamínů je třeba doplnit béčka, jejichž nedostatek má přímý vliv na únavu. Z minerálů jde především o železo a zinek.

Nejde ani tak o dietu, ale o zaměření se na přísun žádoucích látek, které organismu při depresivních stavech chybí. Obecně lze říci, že velkou službu udělají zralé banány a jejich pravidelná konzumace (plné tryptofanu), tvrdé sýry a kvalitní maso (plné fenylalaninu), fazole (plné tyrozinu) a arašídy (plné argininu).

Jídlo pro dobrou náladu

Aby fungoval mozek

Omega-3 mastné kyseliny v rostlinném oleji a rybách zlepšují paměť. Pro fungování centrálního nervového systému jsou důležité vitamíny skupiny B. Při jejich nedostatku se doporučuje se zvýšená konzumace obilných klíčků a celozrnných obilnin.

Aby zmizela deprese

Nedostatek kyseliny listové přispívá k depresi, podrážděnosti a změnám nálad. Doplňte do jídelníčku více špenátu a brokolice. Při únavě a slabosti si zase dopřejte kvalitní steak a mléčné produkty.

Aby zmizel stres

Pro větši klid, odolnost a výkonnost organismu se zaměřte na vitamín C, ale také zinek, hořčík a draslík. Vše najdeme v čerstvém ovoci a zelenině, luštěninách. Žádoucí vitamíny a minerály dobče doplní také sušené ovoce.

Rada na závěr - dieta není jeden velký zákaz

Pokud chcete změnit stravovací návyky, musíte mít dostatečnou motivaci a reálné cíle. Zákazy typu "už nikdy nejím sladkosti" jsou opravdu zbytečné a nedodržitelné. Dlouhodobé odříkání oblíbeného jídla je velmi frustrující. Raději si jednou za čas dopřejte kousíček čokolády a vytvořte si z toho rituál, na který se budete pravidelně těšit.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Zalehnutí v uších a skryté nebezpečí
Co nevíte o kýchání

Další články

Co to je Bemer terapie?
Terapie

Co to je Bemer terapie?

04.04.2016

Přístroj Bemer není neznámý, ale není ani zdaleka běžný. Je to totiž poměrně drahá záležitost. Přesto dopomáhá mnoha pacientům ke kvalitnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.

Mezinárodní den zdravého spánku
Duševní zdraví a psychologie

Mezinárodní den zdravého spánku

21.03.2016

Máme tu konečně jaro a hned na jeho začátku si připomínáme také Mezinárodní den zdravého spánku. Způsoby dosažení kvalitního spánku jsou v dnešním světě plném shonu, stresu a rychl ...