Čokoláda není jen dietním prohřeškem!
Čokoládu máme spojenou se sladkou chutí, po které sáhneme v okamžiku, kdy si potřebujeme takzvaně obalit nervy. Sáhneme-li po kvalitní čokoládě, nemusíme si obalovat i pas zbytečným tukem, navíc dostaneme do těla i vitamíny a minerály.
Čokoláda a její historie
Kakaové boby konzumovali již Olmékové, Mayové a Aztékové před 3 000 lety. Popíjeli je ve formě napěněného hořkého nápoje, do kterého přidávali pepř, chilli nebo vanilku. Kakao se používalo u náboženských obřadů a až do konce 19. století sloužilo v některých odlehlých oblastech jako platidlo. Do Evropy se kakao dostalo před více jak 500 lety. Koncem 16. století vznikl ve Španělsku první recept na výrobu sladkého čokoládového nápoje. Přidáním vanilky, medu a surového cukr udělali tamní mniši z čokolády španělský národní nápoj. Později se kakao rozšířilo i do ostatních zemí a stalo se módním zbožím. K nám se dostala čokoláda až koncem 18. století.
Druhy čokolády
Základní dělení čokolády zahrnuje bílou, mléčnou a hořkou čokoládu. Dále bývá čokoláda s různými přísadami - oříšky, rozinkami, kandovaným ovocem, ochucená – s chilli, jogurtová, pomerančová, fair trade čokoláda, bio čokoláda, čokoláda pro diabetiky, porůznu plněná a ve formě pralinek.
Bílá čokoláda není čokoládou v pravém slova smyslu. Z kakaa obsahuje pouze kakaové máslo, kterého by měla mít alespoň 20 %.
Při výrobě mléčné čokolády se používá sušené mléko a obsah kakaové sušiny by měl být alespoň 25 %. Kvalitní mléčná čokoláda má mít minimálně 30 % kakaové sušiny.
Za hořkou čokoládu se považuje čokoláda s podílem od 35 % kakaa, kvalitní od 50 %, ale k dostání je i 100% čokoláda.
Jak vybrat kvalitní čokoládu?
Za kvalitní čokoládu si připlatíme. Cena se obvykle pohybuje od 70 do 150 Kč. A jak dále poznat, že si kupujeme opravdu dobré zboží? Z obalu bychom se měli dovědět původ kakaových bobů a složení. Překvapivě není rozhodující co nejvyšší podíl kakaa. Nejoceňovanější čokolády mají podíl kakaa mezi 60 - 75 %. Poté už hořká chuť přebíjí specifické chuťové tóny čokolády.
Ve složení kvalitní čokolády by měla být kakaová sušina, kakaové máslo, třtinový cukr místo běžného řepkového a vanilka. Objevit se může i sójový lecitin. V případě mléčné čokolády najdeme ve složení sušené mléko. Rozhodně by se ve složení neměly objevit tyto náhražky: namísto kakaového másla levnější tuk (mléčný, kokosový, ztužený, palmojádrový), místo vanilky vanilin, sušená syrovátka a lískooříšková pasta, aromata, dochucovadla a další éčka.
Zdravotní přínosy čokolády
O prospěšnosti čokolády na naše zdraví svědčí skutečnost, že zprvu byla k dostání v lékárnách a lékaři ji vydávali na předpis při rekonvalescenci. Samozřejmostí je, že se jedná o kvalitní výrobek s vysokým podílem kakaa. Čokoláda je považována za afrodiziakum. Díky serotoninu, kofeinu a theobrominu zlepšuje náladu a ukliďnuje. Hořčík a draslík působí proti stresu. Flavonoidy, které se nachází v kakaových bobech, snižují krevní tlak, riziko infarktu myokardu, riziko vzniku rakoviny a bojují proti předčasnému stárnutí. Kakaové máslo a kofein podporují látkovou výměnu a zvyšují výkonnost. V čokoládě najdeme i železo, kalcium, fosfor, sodík, zinek, mangan, selen a vitamíny A, B, C, E. Čokoláda se stala oblíbenou surovinou využívanou v kosmetice. Dopřát si tak můžeme čokoládový make-up, čokoládové zábaly, koupele a nakonec se navonět čokoládovým parfémem.
Zdroj: cokomuzeum.cz, cokolada.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Hanka Bednářová