Bezlepková dieta - víte, kterým potravinám se vyhnout?
Celiakie, nesnášenlivost lepku v potravě, je často odhalena pozdě či vůbec. Příznaky mnozí z nás vůbec neberou na zřetel a mnoho nemocných tak o své nemoci nemá ponětí. Všeobecně se ví, že lidé držící bezlepkovou dietu, musí ze své stravy vyřadit pšenici, žito, ječmen a oves. V řadě potravinách je však lepek dobře skryt. Víte v kterých?
Krátce o nemoci zvané celiakie
Celiakie je autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je vrozené a nevyléčitelné. Projevuje se v kterémkoliv věku a mnoha způsoby, proto jsou příznaky často přehlížené, nebo jsou jim přisuzovány jiné příčiny. Nejčastěji se jedná o průjmy, časté nadýmání, chudokrevnost, nejrůznější kožní vyrážky, u žen pak časté potraty a neschopnost otěhotnět. Z hlediska psychiky se u celiaků setkáváme s depresemi, plačtivostí, přecitlivělostí a u dětí s mentálním zaostáváním. Dále se vyskytuje předčasná osteoporóza a vyšší náchylnost k infrekčním onemocněním. Lidé si potíže související s příjmem potravin často nepřipouštějí, proto o své nemoci až 9 lidí z 10 diagnostikovaných vůbec neví.
Zdravotní potíže, které mohou souviset s nesnášenlivostí lepku
Všechny níže uvedené potíže mohou souviset s celiakií, zkuste ze své stravy vynechat lepek a pozorujte své tělo. Jedná se o:
- nadměrnou únavu, nevysvětlitelné hubnutí, duševní neklid, depresi, úzkost a apatii
- nedostatek železa v krvi, otoky, svalové křeče, nevolnost, bolesti břicha, nepravidelnou menstruaci, kožní potíže, mravenčení končetin
- opakující se afty, defekty zubní skloviny a další
Opravdu i já trpím celiakií?
Možností, jak potvrdit nesnášenlivost lepku, je provedení sérologických testů, tj. krevní testy, které prokáží v těle přítomnost nadměrného množství protilátek proti tkáňové transglutamináze, popř. endomysiálních protilátek. Poté se provádí tzv. střevní biopsie, což je odebrání vzorku střevní sliznice a její prozkoumání.
Na trhu existují i domácí testy pro detekci protilátek IgA z krve odebrané ze špičky prstu.
Jediná možná léčba celiakie - celoživotní bezlepková dieta
Jedinou možnou léčbou je výživa bez obsahu lepku. Tělo nemocného neumí rozštěpit toxické fragmenty lepku na fragnenty neškodné, proto je nutné úplné vyloučení lepku ze stravy. Bezlepková dieta pacienta vlastně nevyléčí, pouze zabraní projevům nemoci. Celiakie se pak nemůže projevovat a zmíněné zdravotní obtíže postupně ustupují. Bezlepkový dietní plán byl poprvé sestaven až v polovině 20. století.
Zakázané potraviny při bezlepkové dietě
Lepek neboli gluten je bílkovina obsažená v zrnech pšenice, ovsa, ječmene, špaldy a žita. Najdeme ho ve všech druzích pečiva z uvedených obilovin (i celozrnných). Ovšem je třeba vzít v úvahu, že při dodržování bezlepkové diety nejde jen o vynechání zmíněných obilovin z jídelníčku, ale musíme se vyvarovat potravin, které obsahují jen stopové množství lepku.
Při bezlepkové dietě se musíme vyvarovat těch potravin:
- mouka (žitná, pšeničná, ovesná, špaldová, ječmenná), veškeré pečivo, chléb, sušenky, slané crackery, koláče, rolády, dorty, perníky, oplatky, palačinky, lívance, vločky, strouhanka, piškoty apod.
- těstoviny a knedlíky z mouky
Odhalte v potraviných skrytý lepek!
Lepek je obsažen v řadě potravin, do kterých bychom to na první pohled opravdu neřekli, proto musíme při dodržování bezlepkové diety pečlivě sledovat etikety. Lepkovou mouku můžeme najít například ve zmzlinách, rostlinných masech, škrobech, ale také v koření, sojových omáčkách, instantních potravinách.
Pozor bychom si měli dát také na některé paštiky, salámy, hořčice, kečupy, tatarské omáčky, dresinky, bujony, masové konzervy čokoládu, cornflakes, lipo, želé, želatinové výrobky, marmelády, bramborové lupínky s obsahem sladu, mléčné výrobky zahuštěné pšeničným škrobem, pudinky a další.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková