5 tipů, jak si poradit s letními obtížemi přírodní cestou
Spálení od slunce, plísně na nohou z veřejných koupališť a bazénů, gynekologické mykózy, svědivé štípance od komárů a jiné havěti? Léto s sebou přináší řadu nepříjemností typických pro toto období. S pěti nejčastějšími zdravotními problémy léta si však lze lehce poradit přírodní cestou, a to mimo jiné díky všemocným bylinkám.
Tip č. 1: Zásady zdravého opalování
Melanom kůže je sedmým nejčastějším typem nádorů v České republice. Pro prevenci přitom stačí, abychom dodržovali zásady zdravého opalování. Jednou z nich je posílit kůži ještě předtím, než své tělo vystavíme nebezpečným slunečním paprskům. Kvalitu a odolnost kůže zlepšuje tinktura z pupenů černého rybízu. Ta zároveň podporuje obranyschopnost celého organismu. Pokud však opalování přesto podceníme a přivodíme si spáleniny kůže, je vhodné sáhnout po bylinkách, které podporují regeneraci pokožky. Hydrataci dodá pokožce kostival či pýrové tinktury. Pomůže např. Tea Tree Oil, doporučuje se také natírat chladným jogurtem a nadále ochlazovat vodou či ledem. Spálenou kůži rozhodně znovu nevystavujte slunci a držte se ve stínu!
Tip č. 2: Sedací bylinné koupele pomohou od gynekologických infekcí
Mezi nejčastější gynekologická onemocnění, jejichž výskyt se zvyšuje během léta, patří mykózy, především pak nepříjemná kvasinková infekce. Řada žen je nositelkami plísňové bakterie a letní období je pouze spouštěčem onemocnění. Proto je dobré dopřát si včas vnitřní očistu organismu. K tomu pomáhají bylinné tinktury z penízovky, česneku, grepových jader, červeného lapacha a houby šii-také. V případě, že zánět propukne, je vhodné zařadit výtěr grepovým či rakytníkovým olejem a sedací koupele s protizánětlivými a protiplísňovými bylinami, jako je lichořeřišnice, brusinka, olše nebo třezalka.
Tip č. 3: Měsíčková mast i grepový olej pomůžou od plísní na nohou
S pobytem na veřejných koupalištích jsou často spojená také plísňová onemocnění nohou. Plíseň se objevuje zejména mezi prsty, na chodidlech a nehtech. Mykózám nohou se daří v teplých a vlhkých podmínkách, kde lidé zpravidla chodí naboso. Na kožní plísně a další kožní problémy se osvědčila měsíčková mast, která velmi dobře revitalizuje kůži při poškození. Používá se také mast z kiwi, jež likviduje plísně v těle. Univerzálním pomocníkem je pak grepový olej, který účinkuje na široké spektrum kožních potíží plísňového původu. Při opakovaném výskytu plísňových onemocnění bude nejefektivnější prevencí vyhýbat se veřejným bazénům, sprchám, saunám a podobným zařízením, která velmi napomáhají jejich šíření.
Tip č. 4: Šalvěj zmírní pocení, černý bez pomůže od zápachu
V létě se nevyhneme ani nadměrnému pocení. V tomto případě se vyplatí sáhnout po bylinkách, které organismus ochlazují. Pocení snižuje například šalvěj nebo ořešák královský. Účinným prostředkem je také tinktura ze směsi pelyňku. K odstranění nepříjemného tělesného pachu, který pocení doprovází, napomáhá tinktura z pupenu černého bezu. Vhodné je vyzkoušet i přírodní deodorant v podobě lihového výluhu z kořene lopuchu, kopřivy a lichořeřišnice. Dubová kúra pak pomáhá proti pocení nohou, za zkoušku podle všeho stojí i tinktura z přesličky, jablečný ocet či jedlá soda do koupele.
Tip č. 5: Olšová mast a čerstvý jitrocel uleví od svědivých štípanců
V létě umí potrápit i svědivé štípance od komárů, mušek či ovádů, zejména pokud trávíme čas u vody. Místo běžného repelentu lze však využít i přírodní variantu. Hmyz totiž odpuzuje například vonný levandulový olej. Vzniklé pupínky pak pomůže ošetřit olšová mast, která kůži zklidňuje a zároveň hojí. Potřít je můžeme také olejem z lopuchu, jenž snižuje svědivost a zároveň pomáhá odstranit následky rozškrábaných štípanců. Známým způsobem, jak si rychle ulevit např. od bodnutí včelou, je přiložení kolečka cibule nebo citronu, doporučuje se také pasta vytvořená z prášku na pečení a vody.
Zdroj: J.Podhorná (Naděje), zdravi.doktorka.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová