Život ohrožující krvácení
Život ohrožující krvácení lze definovat z několika pohledů. Jedná se například o množství ztráty krve podle počtu podaných transfuzních jednotek nebo třeba podle přítomnosti klinických a laboratorních známek tkáňové hypoperfuze nebo známek poruchy orgánových funkcí.
Charakteristika krvácení ohrožujícího život
- ztráta objemu krve v průběhu 24 hodin
- ztráta 50 % objemu krve během 3 hodin
- pokračující krevní ztráta, která překračuje 1,5 dcl krve za minutu
Některé krvácení může být nebezpečné nikoli množstvím krve, ale tím, kam se krvácí – je to tedy krvácení, které ohrožuje život lokalizací do oblastí důležitých pro udržení životních funkcí (např. krvácení do centrální nervové soustavy).
Stupeň závažnosti se určuje:
- velikostí krevní ztráty
- příčinou a zdrojem krvácení
- počtem podaných jednotek transfuzních přípravků
- přítomností laboratorních a klinických známek tkáňové hypoperfuze
- přítomností laboratorních a klinických známek poruch funkcí vnitřních orgánů
- o neztišitelném krvácení se hovoří v případě, že krvácení nelze zastavit ani přes správně poskytnutou pomoc
Léčba a prognóza
Pro léčbu život ohrožujícího krvácení existuje samozřejmě řada mezinárodních i národních doporučení a standardů. Žádné z těchto doporučení ale nelze považovat za závazné, protože v těchto většinou krizových situacích, kdy dochází k životu ohrožujícímu krvácení, se musíme spoléhat na svoji intuici a dělat záchranné akce podle konkrétní situace.
Prognóza krvácení ohrožujícího život je vždy závažná a závisí na rychlosti a přesnosti určení zdroje a důvodu krvácení, včasnosti zahájení léčebných opatření, na volbě správné možnosti zástavy krvácení, na správně podaných a vyvážených transfuzních přípravcích atd.
Diagnostika i léčba života ohrožujícího krvácení rozhodně není ani zdaleka snadná záležitost a mělo by se jednat vždy a ve všech případech o kvalitní týmovou spolupráci.
Autor: Jitka Suchánková