Když se únava stane nemocí
Cítíte se dlouhodobě unaveni? Snadno se vyčerpáte i bez vnější příčiny? Co všechno spadá pod únavu? Jak se projevuje, jak s ní lze bojovat a kdy je nutné ji začít řešit jako nemoc?
Co je to únava?
Únava se projevuje pocity celkového vyčerpání. Tělo tak signalizuje, že je přetažené a že je čas na odpočinek. Čas od času je unavený každý a je to úplně normální. Problém nastává, pokud jsme unaveni příliš často, nebo pokud se nám únavy nedaří zbavit, i když odpočíváme.
Někdy může únava souviset s různými nemocemi, ať už fyzickými či psychickými. Unaveni jsou lidé mající poruchu štítné žlázy. Dále únavu způsobují chronické infekce, ledvinové onemocnění, problémy se srdcem či s játry, nedostatek minerálů, porucha krvetvorby a mnoho dalších nemocí. Zjišťujeme-li příčiny únavy, je nutné tyto nemoci vyloučit.
Dalšími příčinami únavy je přepracovanost, nesprávná výživa, nedostatek spánku a celkově nesprávné životní návyky, a protože toto všechno se stává součástí našich životů více než kdy předtím, stále více lidí trpí únavou. To souvisí i se stresem a úzkostnými stavy tolik typickými pro moderní dobou.
Jak bojovat s únavou
Chcete-li účinně bojovat s únavou, začněte především u zdravé životosprávy. Pravidelně odpočívejte, neponocujte, dodržujte pravidelný spánkový režim a hlavně se zbytečně nestresujte...
Důležitá je i vhodná strava. Určitě nezačínejte den bez snídaně a před spaním nejezte tučná jídla. Žaludek musí totiž potravu zpracovávat a spánek není natolik kvalitní. Někdy jsou dobrým prostředkem v boji proti únavě potravinové doplňky. Vhodný je doplnit především ženšen, hořčík a vitamín B.
Únavový syndrom
Chronický únavový syndrom se projevuje snadnou unavitelností, která nemá opodstatnění. Únavový syndrom diagnostikujeme, trvá-li unavenost a malátnost déle než šest měsíců a nemá žádnou objektivně zjistitelnou příčinu.
Projevuje se celým souborem příznaků, např. svalová únava, bolest v krku, bolesti kloubů, poruchy spánku, psychické problémy...
Při únavovém syndromu máte pocit, že jste nemocní nebo těsně po nemoci, ovšem bez zjevné příčiny. Maximálně se únavový syndrom navenek projeví zvýšenou teplotou, zánětem v oblasti hrdla a zvětšením uzlin.
Někdy vás také okolí může považovat za simulanta či hypochondra. Navenek vám téměř nic není a stejně nedokážete pořádně nic dělat. To se mnohým lidem nezdá normální...
Dnes se žije rychleji než kdy předtím. Společnost na nás vyvíjí čím dál větší tlak, kterému často podléháme. I tak se naučte zastavit se a odpočinout si. Jen když to dokážete, uchráníte si zdraví a váž život bude delší a kvalitnější.
Jak se bráníte proti únavě vy?
Autor: Renáta Vorbová