Spánek a deprese
Při depresi člověk neustále zažívá pocty smutku a skleslosti. Samozřejmě, každý čas od času nemá zrovna náladu skákat ke stropu, a to je normální. Existuje spousta důvodů, které člověku mohou zkazit i ten nejpovedenější den. Deprese je ovšem stav dlouhodobějšího charakteru a důvod vyvolávající pokleslou náladu nemusí být tak zřejmý. Proto je také označována jako patologický smutek.
Jak jsou spánek a deprese spojeny
Deprese má řadu následků, které mnohdy znatelně ovlivňují vedení normálního života. Na začátek zmiňme ty nejčastější:
- Extrémní pocit smutku, prázdnoty, úzkosti a podrážděnosti
- Pocit beznaděje a bezcennosti
- Opakující se myšlenky o sebevraždě
- Nechutenství
- Ztráta energie
- Neschopnost se soustředit
- Změny tělesné hmotnosti
Mezi tyto nejčastější symptomy patří také nespavost (existuje i opačný jev - zhruba 15 procent pacientů s depresí spí příliš mnoho). Samotná nespavost také může být jednou z příčin deprese. Sama o sobě ji sice nevyvolá, ale ve spojení například s nějakou nemocí nebo jiným faktorem, může celý stav zhoršit.
Jak léčit depresi
Volby léčebných metod deprese závisí na celkové závažnosti onemocnění. Nejefektivnější je využití kombinace antidepresiv a psychoterapie. Léky pracují rychleji a mírní symptomy deprese. Zatímco psychoterapie pomáhá lidem naučit se zvládat strategie pro předcházení budoucích projevů deprese.
Spojení deprese s nespavostí je nepopiratelné. Takže pokud se člověk naučí způsoby jak bojovat s nespavostí, příznaky deprese se také zmírní. Přece jenom když se člověk dobře vyspí, svět mu připadá alespoň o trochu růžovější. Ono i přímo některé léky užívané při depresích, krom jiného pomáhají ke kvalitnějšímu spánku.
Léky ale nejsou tou jedinou cestou jak zlepšit spánek. Mezi některé rady patří:
- Naučte se některé relaxační a dechové techniky
- Sežeňte si nějakou relaxační hudbu
- Sepište si seznam věcí, které budete muset druhý den vykonat a řekněte sami sobě, že o nich bude přemýšlet až zítra
- Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě, která vás baví, ale snažte se ji nevykonávat později jak dvě hodiny před ulehnutím
- Navečer se snažte vyhýbat kofeinu, nikotinu a alkoholu
- Postel je místo spánku a sexu. K jiným než těmto účelům (sledování TV, čtení, jedení) ji nevyužívejte.
- Stanovte se pravidelný režim ulehání a stávání
- Před ulehnutím můžete praktikovat nějakou uklidňující činnost (čtení literatury, poslech rádia)
- Omezte spánek během dne
- Pokud již delší dobu ležíte (30 minut) a nemůžete usnout, je lepší vstát, jít do jiné místnosti, zde na chvíli zkusit relaxovat či si něco přečíst a poté si jít zase lehnout
Dopřávat si kvalitní spánek se v mnohém vyplatí. Spánek je pro naše tělo velmi důležitý (zvláště u mladších ročníků). Dobrý spánek krom pocitu pohody podpoří lepší fungování celého těla - budeme více tvořivější, náš imunitní systém odolnější, atd.
Jak je tomu u vás? Pokud trpíte depresí, projeví se to třeba při usínání nebo na kvalitě vašeho spánku?
Autor: Petr Zimola