Říkají nám něco naše sny?
Sen je iluzorní prožitek složený z obrazů, hlasů a pocitů. Všechny tyto vjemy vytváří náš mozek během spánku. Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nemožné nebo nepravděpodobné. Vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů, ze vzpomínek, představ a někdy i z přání spícího. Sen tedy může být i významná psychologická událost.
Někteří vědci a také paravědci tvrdí, že sny mají svůj jasný význam, a pokud ho nepochopíme, je chyba na naší straně. Jiní odborníci se naopak výkladem snů zabývají a pomáhají lidem jejich sny rozklíčovat a pochopit.
Snář
Pro jednoduché a pohodlné určování významu snů vznikly speciální výkladové knihy - snáře. Na trhu je nepřeberné množství snářů od českých i zahraničních autorů, musíme ale počítat s tím, že v každé knize bude výklad trochu jiný.
Nic zaručeně spolehlivého v tomto směru neexistuje, jen na internetu nalezneme nesčetné množství odlišných výkladů našich snů.
Dá se pak tedy snářům vůbec věřit, nebo je lepší nespoléhat na nic kromě své vlastní intuice?
Špatné a zlověstné sny
Někdy lidé zažívají během snění velmi silné emoce – většinou se jedná o strach z něčeho nebo z někoho. Tyto strašidelné, násilné, vražedné nebo jinak znepokojivé sny se označují jako noční můry a noční děsy.
Mohou se objevovat v důsledku oslabení organismu ve spojení s horečkami, pokud se však objevují u fyzicky zdravého člověka a zasahují do běžného života tak, že ovlivňují psychiku a stav mysli, je dobré navštívit odborníka.
Kolikrát v průběhu spánku sníme?
Většina lidí prožije za noc 8 až 10 snů. Někdy o nich ani nevíme, nevnímáme je a pak tvrdíme, že sny nemáme. To ale není pravda.
Kdysi existovala domněnka, že činorodí a aktivní lidé mají snů více než ti línější, ženy více než muži. Tyto názory však byly postupem času vyvráceny. Dokonce bylo prokázáno, že i zvířata prožívají sny – ale o čem, to nikdo nezjistil.
Vzpomínka na sen může být po probuzení velmi živá a věrohodná, ale většinou se velmi rychle vytrácí. Myslíme si, že si svůj sen lehce zapamatujeme, a ejhle – po dalším procitnutí nevíme nic.
Naprostá většina snů zůstane bez vytvoření výraznější paměťové stopy zapomenuta. Pokud si chce člověk své sny pamatovat, je dobré si je hned po probuzení zapsat. Není tak od věci mít na nočním stolku připravenou tužku a papír.
Jak dlouho sen trvá?
Dříve se soudilo, že sen trvá pouze několik sekund, ačkoli z našeho subjektivního pocitu probíhal půl noci. Od této domněnky se dnes upouští a přijímá se názor, že sny probíhají víceméně v reálném čase, to znamená, že trvají tak dlouho, jak je vnímáme.
Rovněž tvrzení, že sny jsou pouze černobílé, bylo již vyvráceno.
Nauka o snech
Vědecká disciplína zabývající se sny se nazývá oneirologie.
Pamatujete si svoje sny? Jaký byl nejabsurdnější?
Autor: Jitka Suchánková