Jak se účinně chránit před sluncem
Sluneční paprsky nás nabíjejí energií. Někteří jedinci vášnivě milují opalování, jiní vyráží za outdoorovými sporty, na zahrádky a chalupy, a při tom také vystavují své tělo slunci. Aby opálení bylo nejen krásné, ale i zdravé, je dobré vědět, jak se před sluncem chránit.
Nadměrné vystavování se slunci je nebezpečné, když nepoužíváte ochranné přípravky. Kromě nezbytných krémů je důležitá také pokrývka hlavy a brýle, triko či jiný oděv na ochranu ramen před spálením. Rozhodně se vyhýbejte nadměrnému slunění v době, kdy je slunce nejintenzivnější, tj. mezi 11. a 15. hodinou. Nešetřete na opalovacích krémech a používejte je často, těsně před začátkem slunění, po koupání, sprchování nebo osušení ručníkem.
Druhy opalovacích krémů
- nízká ochrana má faktor 6-10
- střední ochrana 10-30
- vysoká je nad 30
- nejvyšší bezpečí poskytuje faktor nad 50 - ten je vhodný k moři a pro malé děti v jakémkoli podnebí
- kvalitní opalovací krém by měl mít ochranu před UVB i UVA zářením (způsobuje stárnutí pokožky)
- přípravky jsou obvykle voděodolné, hydratační, nadstandard je, když obsahují složky proti stárnutí pleti
Způsob ochrany ve městě
- V poledních hodinách je ultrafialové záření nejvyšší. Nezapomínejte, že ani pod otevřeným slunečníkem nejste chráněni stoprocentně
- Noste brýle s UV faktorem
- Ultrafialové záření má i pozitivní účinky: zlepšuje metabolismus těla, podporuje tvorbu vitaminu D důležitého pro zdravé kosti. Kvůli tomu ale není třeba se opalovat, stačí krátká procházka, kdy sluneční světlo dopadá na ruce a obličej.
- UVA záření pronikne i sklem, takže pokud v jasném počasí cestujete autem či autobusem nebo sedíte v kanceláři přímo u okna, nezapomínejte pleť chránit krémem s faktorem 15 či 20.
- Samoopalovací krémy nechrání před spálením pleti, ale jejich používání je jediný zdravý způsob, jak získat snědou barvu pokožky
Ochrana před sluncem u vody
- Na koupališti se chraňte před přímým sluncem. Pozor! Sluneční záření proniká i z oblačné oblohy.
- Většina Čechů patří mezi tzv. světlé fototypy a pro pobyt u rybníka by si měli vystačit s filtry střední ochrany, tedy s SPF 20 a 30. Sněhově bílou pleť raději slunci nevystavujte vůbec, jedná se o fototyp č. 1, který se stejně neopálí.
- Sluneční paprsky odrážející se od povrchu vodní hladiny mohou způsobit i popáleniny 2. stupně. Nezapomeňte na to. Dosucha otřete pokožku po koupání, kapičky vody na sebe přitahují paprsky.
- Velmi příjemné, ale nebezpečné je klimbání na matraci na vodě. Voda přitahuje záření, takže i když se natřete přípravky s SPF 50+, stále je riziko spálení kůže velmi vysoké.
- Při sjíždění řek se chraňte tričkem a kloboukem, i když na loďce pochytáte jen 6 % záření. Horší je to ve vodě, až 40 % projde do půl metru pod hladinu.
- Opálený odstín pokožky vám vydrží déle, když se večer myjete olejovým sprchovým gelem. Vysušenou a podrážděnou kůži navíc zotavíte mlékem s antioxidanty a vitaminy E a C.
Výborný pomocník pro udržení snědé a zdravé pleti je betakaroten:
- podporuje přirozené opálení a zpomaluje proces stárnutí buněk
- chrání organismus proti působení volných radikálů a ovlivňuje obranyschopnost kůže při účincích ultrafialového záření
- užívání betakarotenu je velmi důležité nejen v létě, ale také před zimní dovolenou. Zatímco voda odráží 25 % UV záření, které se k přímému záření přičítá, sníh odráží až 80%
- pro účinnější ochranu se doporučuje užívat betakaroten alespoň 2-3 týdny před plánovaným pobytem na slunci
Máte také rádi opalování u vody? Jak se chráníte před sluncem?
Autor: Lucie Regenermelová