zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Znáte česnáček nebo bršlici kozí nohu? Využijte netradiční bylinky do jarních pokrmů

Veronika Matoušová
07.04.2023

Zima se sice stále hlásí o slovo, ale jsou tu Velikonoce a s tím i fakt, že jaro je definitivně tady. Venku se všechno začíná zelenat, a mělo by tomu tak být i v našich kuchyních. S příchodem tohoto ročního období se v nás přirozeně probouzí také chuť odlehčovat, čistit se a obklopovat se barvami, hlavně zelenou. Vyhledávejte proto čerstvé zelené potraviny a přivítejte jaro i na svém talíři, zejména teď na Velikonoce, svátky jara!

(Nejen) o svátcích jeďte na zelenou!

Přidejte si do svého svátečního jídelníčku nejrůznější zelenou zeleninu – může to být brokolice, špenát, rukola, polníček, kapusta apod. Využijte také zelených luštěnin, jako je hrášek nebo hrachové lusky. Zelenou barvou se pyšní potraviny, ve kterých je obsažen chlorofyl. Právě ten je zodpovědný za zelenou barvu. Chlorofyl bojuje proti zánětu v těle, čistí organismus a celkově podporuje detoxikační procesy v těle. V chladnějších dnech, které jsou zrovna letos součástí Velikonoc, si dopřejte hřejivé polévky nebo krémy. Použijte mladý hrášek, medvědí česnek, brokolici nebo zelený chřest. Pokud jste už poznali kouzlo klíčení, pak neváhejte přidat do svých svátečních pokrmů právě klíčky plné cenných živin. Připravte si k pečenému masu nebo nádivce lehký salát tvořený z těchto surovin. Na rodinnou oslavu pak klíčky skvěle využijete také na drobné občerstvení v podobě chlebíčků, pomazánek nebo kanapek.

Poznejte léčivou sílu kopřivy, nedílnou součást tradiční nádivky

Jarními bylinkami si můžete ozdobit (a zejména ozdravit) také tradiční nádivku, která k Velikonocům neodmyslitelně patří. Tento pokrm symbolizuje nový začátek, jarní sílu s vůní čerstvých jarních bylinek. Tradiční surovinou této pochoutky je bezesporu kopřiva, která patří mezi nejlepší léčivé rostliny. Jedná se však o silnou bylinku a není vhodné ji konzumovat dlouhodobě. Užijte si ji tedy naplno jen během Velikonoc, kdy je ideální doba pro její konzumaci. Kopřiva skvěle bojuje proti mnoha zdravotním neduhům, jako jsou záněty močových cest, porucha krvetvorby, vysoký krevní tlak nebo choroby dýchacích cest. Kopřiva je bohatá na karotenoidy, chlorofyl, obsahuje lecitin a minerální látky (železo, hořčík nebo vápník), vitamíny skupiny B, A a zejména je zdrojem vitamínu C. Kopřiva si tedy během Velikonoc jistě zaslouží využití i v jiných pokrmech, nejen v nádivce. Do té ale můžete zařadit i jiné bylinky, které máte rádi a krásně jídlo ovoní. Může se jednat o libeček, medvědí česnek, pažitku, ale i další. Které to jsou?

Znáte česnáček?

Vhodnou bylinou je česnáček lékařský. Pokud jste letos nesehnali medvědí česnek, tato bylinka jej spolehlivě nahradí. Po promnutí mezi prsty ucítíte silné česnekové aroma. Oproti medvědímu česneku roste ale hojně, na loukách, zahradách, v lesích. Funguje skvěle jako přírodní antibiotikum, má rovněž antiseptické a protirakovinné účinky. Můžete rostlinu užívat i preventivně, díky obsahu vitamínu C tak posílíte imunitu. Proto se ji nebojte přidat právě nyní do velikonoční nádivky, polévky nebo salátu.

Bršlice kozí noha – bylinka do všech svátečních pokrmů

Velice známou bylinou je také bršlice kozí noha. Od pohledu ji jistě zná každý. Nejčastěji se používá při léčbě dny, protože dokáže rozpouštět kyselinu močovou, která se během tohoto onemocnění usazuje v těle. Bršlice roste stejně jako předchozí bylinky celkem hojně a určitě ji nepřehlédnete. Obsahuje hodně železa, manganu nebo mědi, dále je zdrojem látek, které podporují tvorbu antikoagulantů (ty snižují srážlivost krve). Tato rostlina nemá moc výraznou chuť, proto ji můžete zakomponovat do jakéhokoliv pokrmu. Podpořte trávení jejím přidáním do ranního smoothie nebo využijte listy do polévky. Různé druhy jarních bylinek můžete také všechny promíchat, naložit do oleje a mít tak chutné pesto kdykoliv během roku se zachováním všech cenných látek, které bylinky nabízejí.

Ať je venku jakékoliv aprílové počasí, jaro je konečně tady. Využijte tuto dobu nejen k oslavám Velikonoc, ale také k očistě a odlehčení. Zkuste si s každým jídlem dopřát na talíři zelenou barvu. Ruku v ruce s tím by mělo jít také zařazení pohybové aktivity na čerstvém vzduchu i dostatek odpočinku. Užijte si proto Velikonoce zdravě, chutně i aktivně!

Zdroje: healthline.comchelseagreen.com

Autor: Veronika Matoušová

Jak se slaví Velikonoce různě ve světě?
Není bolest jako bolest. Jak postupovat při podezření na neuropatii?

Další články