Zelí a růžičková kapusta: Nenápadná zelenina, která vás překvapí léčivými vlastnostmi
Zelí i kapustičky, patřící do rodu brukvovitých, jsou přímo ochránci našeho zdraví. V první řadě jsou mocnými bojovníky proti rakovině. Zelí bylo vždy považováno za potravu chudých a obyčejných lidí, ale pokrmy z růžičkové kapusty patřily už před mnoha lety do královského jídelníčku. Pojďme si říci o pozitivech této nenápadné zeleniny.
Zelí a růžičkové kapustičky pomáhají udržovat naše zdraví hned několika způsoby. Celkový přehled stravovacích návyků poukazuje na to, že u lidí, kteří jedí zelí v hojném množství, je nejnižší výskyt rakoviny tlustého střeva. Brukvovitá zelenina brání tvorbě tumorů - ze studií vyplývá, že chemická látka zvaná sulfarafan, která je obsažena v zelí a kapustě ve vysoké koncentraci, je aktivní součástí stimulačních enzymů, působících jako protitumorózní faktor. U tohoto druhu zeleniny však existuje také tzv. "zelený paradox". Obsah síry v zelí a kapustě působí mnoha lidem značné problémy s plynatostí, na druhé straně je prokázáno, že čerstvá zelná šťáva je účinnou prevencí a také léčebným prostředkem žaludečních vředů.
Za zmínku stojí samozřejmě i vysoký obsah vitamínů a minerálů, jen jeden šálek natrhaných zelných listů nám dodá 2/3 doporučované denní dávky vitamínu C. Kapustičky jsou opravdovou zelenou lahůdkou, přeplněnou složkami, které detoxikují látky, jež podporují vznik rakoviny. Obsahují také látky, bránící před tvrobou polypů v tlustém střevě, které jsou považovány za předrakovinné stadium. A to už je pěkných pár důvodů, proč zelí a kapustičky častěji zařadit do jídelníčku.
Červeným ovocem a zeleninou proti rakovině?
Zelí a kapustičky vybíráme pečlivě
Na co se zaměřit při nákupu zelí a kapustiček? U všech druhů volíme jasně zbarvené a křehké listy, naopak se vyhýbáme listům zvadlým, zažloutlým, se známkami plísně či červivosti. Malé kapustičky kupujeme pevné, na svůj objem těžké a s uzavřenými růžičkami.
Kromě zelí u nás nejsnáze dostupného - velkých pevných hlávek bílého zelí - je také sladší zelí červené, kadeřavé savojské zelí z Francie, s jemnou chutí a křupavé čínské zelí v dlouhých hlávkách. Delikátní savojské zelí chutná nejlépe na podzim, avšak na bílém a červeném zelí v pevných hlávkách si můžeme pochutnávat celou zimu. Na rozdíl od mnohotvárného zelí jsou kapustičky stále stejné, jejich sezónou je podzim a zima, po zbytek roku si můžeme dopřát kapustičky mražené, po správné úpravě budou chutnat a na talíři vypadat stejně dobře jako ty čerstvé.
Kadeřávek: Nedoceněná zelenina plná vápníku a vitamínu C
Vaříme se zelím a růžičkovou kapustou
Je nesčetně mnoho způsobů, jak můžeme zelí a kapustičky upravit a zařadit mezi oblíbené pokrmy. Bez tepelné úpravy připravujeme nejrůznější saláty kombinované s jinými druhy zeleniny. Klasické bílé a červené zelí se hodí zejména k dušení a podávání v podobě přílohy, ale i jako součást dlouho dušených směsí. Růžičkovou kapustu nejčastěji připravujeme tzv. na zádíčka, oblíbená je také podušená a glazovaná s máslem, pečená v troubě, celá i strouhaná se používá do salátů.
Autor: Michaela Chylková