Zelený čtvrtek - s ním spjaté tradice a výběr pokrmů
Zelený čtvrtek je v pořadí čtvrtým svátečním dnem při oslavách Velikonoc. Byl to den odpuštění a jeho tradice se dodržovaly zejména v lidovém prostředí - od úklidu až po vaření "zelených" pokrmů.
Tradice dodržované na Zelený čtvrtek
Zelený čtvrtek je dodnes spojován s velkým úklidem. Před východem slunce se zametl dům, smetí se odneslo na křižovatku, aby se v domě nedržely blechy. Počínaje Zeleným čtvrtkem utichají všechny zvony, říká se, že zvony odletěly do Říma. Znovu se rozezní až na Bílou sobotu. V dřívějších časech se místo zvonů ozývaly řehtačky a klapačky.
V tento den by se nikdo neměl hádat a nic si půjčovat, to aby byl celý rok od hádek klid a peníze přicházely do domu. Ranní omytí rosou mělo zabránit nemocem. Měl se také sít len a hrách, zaručeně pak přišla dobrá úroda. Také se tradovalo, že pečivo namazené medem, které se snědlo před východem slunce, mělo ochránit před žihadly vos a hady.
Zelený čtvrtek - den postní
Na Zelený čtvrtek se klade důraz na volbu pokrmů, neboť je to den postní, den čtyřicetidenního a velmi přísného půstu, který vrcholí den následující - na Velký pátek. Strava předvelikonočního Pašijového týdne je jednoduchá a skromná (bez masa a živočišných tuků).
Jaké pokrmy zvolit na Zelený čtvrtek
Jak už z pojmenování vyplývá, Zelený čtvrtek je spojován se zelenými pokrmy - od zeleniny až po byliny. Konzumoval se hrách, kapusta, zelí, špenát a jarní byliny (kopřiva, kerblík, petržel, medvědí česnek, pampelišky apod.), a to podle toho, co se zrovna urodilo. Vařily se polévky, omáčky, podušené luštěniny, zapečené pokrmy a další. A právě zelená strava měla zajistit pevné zdraví po celý rok. Na Zelený čtvrtek se také pekly pletence, preclíky a jidáše - kynuté pečivo ve tvaru smyčky na provaze, které se polévají medem. I to mělo lidem zajistit zdraví po celý rok.
Recept na špenátovou polévku - dobrá volba pro Zelený čtvrtek
Na špenátovou polévku budeme potřebovat 600 g čerstvých omytých listů špenátu, 1 l zeleninového vývaru, 2 - 3 brambory, 1 lžíci másla, 1 cibuli, sůl, mletý černý pepř a muškátový oříšek.
Omytý a okapaný špenát povaříme 2 minuty v horkém zeleninovém vývaru, špenát poté přecedíme a dáme zchladit. Vývar uchováme a špenát necháme vychladnout.
V hrnci rozehřejeme lžíci másla, na něm nejprve osmahneme na kostičky nakrájenou cibuli, přidáme oloupané a na kostky pokrájené brambory, zalijeme vývarem a od dobu varu povaříme cca 15 minut. Základ na špenátovou polévku necháme vychladnout, poté přidáme špenát, osolíme, opepříme, přidáme špetku muškátového oříšku. Vše tyčovým mixérem rozmixujeme do hladka. Nakonec špenátovou polévku zahřejeme pod bod varu a podáváme. Kdo chce, může polévku zjemnit 2 - 3 lžícemi smetany ke šlehání.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková