Zdravé grilování? Poradíme, jak na to!
Počasí je pořád tak trochu jako na houpačce, ale první dny s letními teplotami nás už stihly zlákat k prvnímu letošnímu grilování. Nechali jste se zlákat i vy? Pokud ano, možná vás bude zajímat, jak začít grilovat zdravěji. Je vůbec možné považovat nějaké způsoby grilování za zdravé? Určitě ano, ale musí se to umět!
Grilování s rodinou či přáteli k hezkému počasí určitě patří. A po letošní karanténě se na něj jistě mnozí z nás těší ještě víc než v minulých letech. A proč je vlastně grilování tak oblíbenou aktivitou? Kromě dobrého jídla je tu samozřejmě i čas strávený s našimi blízkými. Grilování, jak známo, však může být velmi nezdravé. Jak to změnit? Nejde jen o samotné jídlo, ale především o správný postup při této tepelné úpravě.
Kdy může být grilování nebezpečné a proč?
Nechceme vás zbytečně děsit, a proto si řekněme raději hned, že při správném postupu je grilování zdravý a dokonce i dietní způsob kuchyňské úpravy, protože maso při grilování zkrátka neplave v tuku. Je však nutné vyhnout se dvěma možným problémům, které mohou při grilování vzniknout - hoření odkapávajících šťáv, kdy vznikají nebezpečné karcinogenní látky, a které navíc kazí chuť jídla, dále zplodiny, které mohou vznikat při špatném výběru a spalování dřeva. Jak uvádí Státní zdravotní ústav ve své publikaci „Prevence onemocnění z potravin při grilování pokrmů“ z roku 2000, mezi nejzávažnější karcinogeny patří právě ty, které se tvoří rozkladem tuku odkapávajícího z grilovaného masa na rozžhavené uhlí.
Zkuste méně tučné druhy masa, pochutnáte si zdravěji!
Některé druhy masa (například plec, krkovice nebo bůček) jsou hodně tučné, při grilování z nich odkapává tuk do ohně. Je vhodné použití grilovacích tácků nebo takového grilu, který je vybaven trychtýřem umístěným přímo pod mřížkou, aby odváděl veškerý odkapávající tuk i šťávy do sběrné misky. Pro zdravější grilování bude vhodné zvolit alespoň jednou za čas méně tučné maso, tedy především drůbež, která obsahuje více bílkovin a méně tuku.
Rady a tipy pro správné grilování
Grilujte ryby a nebojte se nevšedních marinád!
Grilovat ovšem nemusíme jen maso, výborná a velmi oblíbená je i grilovaná zelenina nebo některé druhy ovoce. To všechno může být skvělou přílohou právě k rybám, které jsou základem zdravého jídelníčku. Ryby však chutnají skvěle i samotné a není potřeba vymýšlet složité přílohy nebo je dlouho marinovat. Určitě bychom měli vyzkoušet nejen mořské, ale i sladkovodní ryby. Pokud se bojíte složitých úprav, nemusíte, úplně vám bude stačit kousek másla nebo olivový olej, sůl, pepř, kmín a samozřejmě kousek citronu. Labužníkům doporučujeme pustit se do nejrůznějších druhů marinád. Marináda dodá jídlům originalitu a šmrnc, výborně chutná například marináda z kokosového oleje, bylinek a jogurtu, díky které se maso bude rozpadat na jazyku, přitom ohromí dokonale harmonickou a nevšední chutí. Grilovat můžete také mořské plody, o jejich prospěšnosti pro naše zdraví není třeba dlouze mluvit. Podávejte je nejlépe s čerstvým salátem, pečivem, olivami a chuťově sladěnými dipy.
Několik zásad pro zdravější grilování
- Používejte vhodný typ grilu.
- Dbejte na hygienu všech používaných grilovacích pomůcek.
- Investujte do kvalitního dřevěného uhlí.
- Maso vždy dostatečně propečte.
- Nevystavujte syrové maso ani jiné potraviny přímému slunci.
- Nenechte tuk odkapávat do ohně.
- Grilujte méně tučné maso a ryby.
- Nejezte připálené či spálené maso ani jiné potraviny.
Zdroj: www.fresh.iprima.cz, www.magazin.recepty.cz, www.nagrilu.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová