Zázvor pro hřejivé přečkání zimy: Co všechno našemu tělu přináší a kdy může i škodit?
V právě kralujícím zimním období viróz, chřipek a opakujících se nachlazení mají prozíraví lidé doma po ruce čerstvý zázvor. Zázvor je nejen nedílnou součástí indické a čínské kuchyně, ale je také skvělým pomocníkem pro přirozené posílení imunity a prohřátí organismu ve chvílích, kdy to potřebujeme a cítíme úbytek energie, tolik potřebné pro boj s bacily všeho druhu.
Říká se, že kdo si dá v zimě čas od času zázvor, bude mít všechna možná nachlazení jednoznačně pod kontrolou. Něco na tom určitě je. Zázvor je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky, pomáhá při nevolnostech, dokáže tělo prohřát až do konečků prstů, snižuje cholesterol, podporuje krevní oběh i redukci váhy.
Zázvor do každé kuchyně
Zázvor se stal běžnou součástí našich kuchyní, nejen ve formě koření, ale i pro své všeobecně známé a nenahraditelné léčivé účinky. Koupit se dá mletý i sušený, v zimě se však doporučuje mít vždy po ruce i ten čerstvý. Je vhodné vybírat spíš menší a světlejší okrajové oddenky, které jsou jemnější a obsahují více šťávy. Zázvoru stačí použít vždy jen minimální množství, proto vám i díky své dlouhé trvanlivosti vydrží dostatečně dlouho.
Síla zázvoru pro zdraví i duševní pohodu
• Zázvor snižuje hladinu cholesterolu
• Zvyšuje duševní aktivitu
• Urychluje procesy metabolismu a dokáže eliminovat toxiny
• Zmírňuje příznaky chronické únavy
• Zpomaluje procesy stárnutí
• Eliminuje kvasné a hnilobné procesy ve střevech
• Má příznivý vliv na činnost mozku
• Léčí rýmu, kašel a další projevy nachlazení
• Posiluje imunitu
• Ulevuje od nevolností, včetně cestovních či těhotenských
Zázvorový elixír proti nachlazení
Odvar z čerstvého zázvoru pomůže spolu s dalšími ingrediencemi nejen proti nachlazení, ale i k posílení imunity. Do vařící vody přidejte dvě lžíce čerstvého nastrouhaného zázvoru, špetku mleté skořice, sušené máty, černého pepře a hřebíčku. Krátce povaříte, přidáte med a můžete podávat. Pijte po dobu dvou týdnů, po týdenní přestávce můžete zopakovat.
Zázvor proti suchému kašli i zánětu průdušek
Při kašli nastrouháme kus zázvorového kořenu a vymačkáme z něho lžíci šťávy. Přidáme lžíci citronové šťávy a jednu lžíci medu. Pečlivě promícháme a užíváme třikrát denně. Při zánětu průdušek smícháme půl lžíce cibulové šťávy se stejným množstvím čerstvého zázvoru a přidáme lžičku medu. Užívá se třikrát až čtyřikrát denně. Pro posílení imunity můžeme přidat také hrst čerstvých nebo sušených šípků.
Kdy může zázvor i škodit?
Ve větším množství může zázvor i uškodit, proto je dobré dodržovat doporučené dávkování. Doporučená denní dávka čerstvého zázvoru je 4 gramy a sušeného zázvoru pouhý jeden gram. Větší množství může způsobit průjem, plynatost a žaludeční nevolnosti, ale i bušení srdce a srdeční poruchy. Nadbytečné dávky se mohou projevit i kožní vyrážkou nebo podrážděním sliznic. Je příliš agresivní, a tudíž nevhodný při zánětech trávicí soustavy a častých potížích se zažíváním. Dále při cukrovce či výkyvech krevního tlaku, v průběhu těhotenství se doporučuje jen zpočátku, k utlumení nevolností.
Zdroj: www.apotheke.cz, www.zdravilek.cz
Autor: Veronika Tůmová