Whole 30 – rychlá cesta k hubnutí, nebo hazard se zdravím?
Tato výzva již řadu let získává na popularitě po celém světě. Řada známých osobností na ni nedá dopustit. Propagátorů ale najdeme dost, a to nejen na sociálních sítích. Ovšem je potřeba v první řadě říct, že tento program rozhodně není pro každého a může napáchat spoustu škody. Někdy bývá také nazýván tzv. nutričním restartem. Jde o výzvu, která vás má naučit zdravě jíst, zhubnout i zjistit, které potraviny vám ve skutečnosti nedělají dobře, a naopak vašemu tělu škodí. Inspirací pro Whole 30 se stalo paleo stravování, založené na konzumaci masa, vajec, zeleniny a ovoce. O co přesně jde?
Jak vypadá výzva Whole 30 v praxi?
Jedná se o třicetidenní program, během kterého jíte v podstatě jen maso, vejce, ovoce, zeleninu, ořechy a semínka. Oproti tomu zcela vyřadíte například mléčné výrobky, obiloviny nebo cukr. Cílem tohoto programu je osvojit si lepší stravovací návyky a nechat tělo odvyknout od všeho, co mu škodí. V rámci této výzvy bývá vždy nejtěžší první týden, kdy si tělo teprve zvyká na nový styl stravy a chybí mu sladkosti, pečivo a různé další návykové složky (například kofein, alkohol nebo slané pokrmy). V prvních dnech se tělo zkrátka učí žít bez těchto lákadel. Kromě pevně stanovené stravy je zásadním pravidlem tohoto programu také soustředěnost. Má se jíst v klidu, pomalu a s plnou pozorností. Tato výzva zároveň říká, že je potřeba všechna pravidla striktně dodržovat. Když je totiž porušíte, byť jen jednou či dvakrát, nebude efekt takový, jaký výzva slibuje a podle názoru podporovatelů této výzvy nebude vaše tělo správně očištěno.
Na co si dát v případě Whole 30 pozor?
Je bezesporu dobré, že se i tato výzva snaží šířit osvětu v podobě zdravějšího stravování a hledání skutečných potravin. Je naprosto v pořádku podporovat vyřazení nekvalitních a průmyslově zpracovaných náhražek jídla a učit lidi jíst ovoce a zeleninu. Má to však své ale. Asi nejvíce kontroverzní je v rámci této výzvy rozdělení potravin na ty „zdravé“ a „zakázané“. Podle Whole 30 jsou totiž i jinak zdravé a skutečné (a současně kvalitní) potraviny brány jako zlo a jsou tedy po tuto dobu zakázané. Jedná se například o veškeré obiloviny, včetně celozrnných, také o luštěniny, mléčné výrobky a další. Podle této výzvy mají škodit zdraví. To je ale velmi odvážné a zejména nepřesné tvrzení, které pro neznalce může napáchat více škody než užitku. Takové potraviny škodí jen v momentě, kdy je vám diagnostikována nějaká alergie či intolerance, to je ale úplně něco jiného. Zde je skutečně nutné ze zdravotního hlediska takové potraviny zcela vyřadit z jídelníčku a najít adekvátní náhradu. Zdravého jedince se to ovšem netýká.
Co je to laktózová intolerance?
Po měsíci vám může být skutečně lépe, ALE…
Možná jste si touto výzvou již prošli a měli jste z toho dobrý pocit, nebo máte v okolí někoho, kdo na tento program přísahá. Je samozřejmě jasné, že pokud se do takového programu pustí člověk, který desítky let žil pouze na vysoce průmyslově zpracovaných potravinách, fast foody a slané pokrmy byly součástí každodenního života a chutě zaháněl všemi možnými sladkostmi, bude efekt patrný a takový jedinec se logicky bude po této výzvě cítit lépe. Není to ale tím, že přestal jíst luštěniny, pečivo (chcete-li lepek) nebo mléčné výrobky. Zásadní totiž je, že přestal s průmyslově zpracovanými jídly, a celý měsíc nezatěžoval své tělo cukrovinkami, solí, nezdravými tuky, slazenými nápoji ani fast foody. Takový člověk možná poprvé jedl měsíc v kuse skutečné potraviny. A tak je jasné, že i kdyby se pustil do jakéhokoliv stylu stravování (od vegetariánství přes makrobiotiku až po paleo dietu), bude zdravější než při dosavadní stravě.
Jak je to s porušením pravidel Whole 30? Když uděláte chybu, můžete to zabalit?
Výzva jednoznačně říká, že nesmíte pravidla porušit, a to za žádnou cenu. Po celé čtyři týdny to tedy znamená žádnou kávu s kolegy, slabou chvilku po náročném dni, ani výjimku na oslavě nebo rodinné večeři. Přísní agitátoři této výzvy dokonce uvádí na svých sociálních sítích, že i jediné sousto nebo lok něčeho zakázaného způsobí narušení celého programu a můžete s tím tedy skončit. Opravdu si ale myslíte, že by jedno kousnutí skutečně mohlo ovlivnit celé týdny striktních pravidel? Výživový styl s takto přehnaným názorem moc nekoresponduje s dlouhodobě zdravým způsobem života. Selský rozum nám přece říká, že život je i o nějakém občasném hřešení, a pokud máte jasno v tom, jaké potraviny jsou pro vás ty správné, zajišťujete svému tělu dostatek živin z celého spektra potravin a dlouhodobě pracujete na vylepšení stravovacích návyků, proč byste si občas nemohli dopřát i něco „zakázaného“? Psychika totiž také hraje svou významnou roli a během Whole 30 dostane pěkně zabrat.
Intuitivní stravování: Řekněte dietám stop a začněte zase žít
Co vám Whole 30 přinese dobrého?
Všechno má své klady i zápory. Ať už vám tato výzva pomáhá, případně jste zjistili, že to není nic pro vás, jedno plus najdou všichni. Whole 30 radí jíst pomalu, v klidu, sednout si k jídlu a najít si na něj dostatek času. Zejména je přitom důležitá plná pozornost, takže žádná televize, mobil a počítač. Zkrátka je doba jídla a vy se věnujete pouze danému pokrmu. Má to svůj smysl, protože když při jídle myslíte na něco jiného nebo se věnujete ještě dalším činnostem, ani nevnímáte, co jíte a kolik toho do sebe vlastně dostanete. Pokud jíte pomalu a v klidu, prokážete svému trávení velkou službu, navíc máte jistotu, že se nepřejíte.
Každý má svůj individuální přístup k jídlu a také každé tělo reaguje na různé podněty odlišně. Proto je zcela na vás, jestli se rozhodnete zhubnout či podpořit zdraví svého těla rychle a radikálně, jako je to v případě Whole 30, nebo jste spíše pro postupnou a pomalou změnu, kdy v jídelníčku ubíráte na nekvalitních potravinách a přidáváte ty zdravější, kvalitní a skutečné. Obě cesty vás můžou dovézt k vašemu cíli. Myslete ale na to, že nárazová několikatýdenní výzva, kterou projdete se sebezapřením a těšíte se, až si budete moci dopřát zase všechno dosud „zakázané“, vede většinou jen k jojo efektu a rozhození metabolických pochodů.
Autor: Veronika Matoušová