Význam bílkovin v naší stravě
Bílkoviny (proteiny) patří v naší stravě mezi základní a nenahraditelné živiny. Za den by jich měl dospělý člověk sníst zhruba 0,8 g na každý kilogram své tělesné hmotnosti. Každý člověk tudíž potřebuje jiné množství bílkovin, odtud také pramení dietní jídelníčky "na míru".
Co to vlastně jsou bílkoviny
Bílkoviny jsou složité látky, které se skládají z menších jednotek, tzv. aminokyselin. V přírodě se vyskytuje přes 80 druhů aminokyselin, ale pouze 20 z nich tvoří bílkoviny.
V čem tkví význam bílkovin
Bílkoviny napomáhají stavbě i obnově tkání, tvorbě některých hormonů, tvorbě erytrocytů (červených krvinek) a také tvorbě naší imunity. Tvoří základní stavební strukturu všech buněk. Mohou sloužit jako nouzový zdroj energie při delším hladovění. Nedostatek bílkovin negativně ovlivňuje celkový fyzický i psychický vývoj člověka, naopak nadbytek bílkovin může znamenat velkou metabolickou zátěž zejména pro játra a ledviny.
Potravinová pyramida a postavení bílkovin
Potravinová pyramida nám ukazuje, v jakém poměru bychom měli jednotlivé druhy potravin konzumovat. Je rozdělena do čtyř hlavních skupin.
Základnu pyramidy, tedy největší část naší potravy, by měla tvořit zelenina a ovoce v poměru 5 - 6 porcí denně. V prvním patře potravinové pyramidy se nachází obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko a mléčné výrobky, sýry a vejce, a těchto potravin bychom si měli dopřát 3 - 4 porce denně. Druhé patro je ve znamení masa a masných výrobků, tady už stačí jen 1 - 2 porce denně. A zbývá nám vrchol pyramidy. Tam patří to, čeho bychom měli jíst nejméně a rozhodně ne každý den. Mluvíme zde o tucích, jednoduchých cukrech a také o sladkých a samozřejmě i alkoholických nápojích.
Bílkoviny v potravinách
Množství bílkovin v potravinách je různé. Nejvíce bílkovin obsahuje želatina, vaječný bílek, sója, droždí, sušené houby, mléko, sýr eidamského typu, sýr čedar, tvarůžky, čočka, tuňák, makrela, fazole, kuřecí maso, játra a krevety. Každá bílkovina má svůj název, např. kolagen (v mase a rybách), elastin (v mase), kasein (v mléce a sýrech), laktalbumin, laktoglobulin (v mléce), ovalbumin, lipovitellin (ve vejcích), gliadin, gluten (v obilí).
Živočišné nebo rostlinné bílkoviny?
Živočišné bílkoviny
Mají vyšší obsah bílkovin, jsou lépe vstřebatelné, ale často obsahují vysoký podíl skrytého tuku a cholesterolu.
Bílkoviny rostlinného původu
Mají méně tuku, ale jsou hůře stravitelné a využitelné
Bílkoviny a hubnutí
Pokud budou v dietním jídelníčku chybět bílkoviny, budeme pravděpodobně pociťovat větší hlad, organismus bude nespokojený, oslabený a nebude hubnout. Bílkoviny mají vysokou sytivou schopnost. Pokud tedy chceme zhubnout, je třeba si vybírat potraviny s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Je třeba zajistit, aby byl příjem bílkovin rovnoměrně rozvržen do celého dne. Jen tak si udržíme svalovou hmotu a hubnout budeme tukovou.
Foto: Sxc.hu
Autor: Jitka Suchánková