Výhody a správné užívání adaptogenů při sportu
Adaptogeny jsou látky, které se nacházejí v různých rostlinách, mají na lidský organismus tzv. adaptogenní vliv. To znamená, že dokážou účinně zvýšit odolnost organismu proti různým nástrahám. Těmi můžou být například stres, únava, psychické potíže nebo zranění. Skvěle ale poslouží i během sportování. Mají řadu účinných látek, které jsou pro sportovce velmi přínosné. Jaký mají při sportu efekt? A jak je správně užívat?
Obecně adaptogeny pomáhají udržovat v organismu optimální homeostázu (rovnováhu). Mezi nejvíce známé adaptogeny patří ženšen, Ginkgo biloba, klanopraška čínská, rozchodnice růžová nebo třeba Maca. Tyto rostliny dokážou skvěle podpořit imunitu a pomůžou zvládnout náročné období nebo různé zdravotní potíže. Dokážou ale také pomoci při sportovních výkonech. Užívání adaptogenů má řadu výhod, kterých by si sportovci určitě měli všímat. Jaké to jsou?
Výhody adaptogenů při sportu
Jedna z výhod je jistě fakt, že při řádném dávkování nemají adaptogeny vedlejší účinky, což každý sportovec ocení, když je potřeba soustředit se především na výkon. Jedná se navíc o látky, které je vhodné užívat i dlouhodobě. A co je pro sportovce obzvlášť důležité - prokazatelně a znatelně zvyšují nejen mentální, ale především fyzickou výkonnost. Organismus tím ale nevyčerpávají. Obecně je největším přínosem, že adaptogeny umí v těle nastolit stav rovnováhy. A to ocení každý, sportovec i nesportovec. Každá adaptogenní rostlina má své specifické účinky, přesto je několik obecných pravidel, které platí na všechny adaptogeny. Například je dobré užívat je pravidelně v jedné či dvou dávkách, a to nejlépe při jídle (během snídaně a třeba při odpolední svačině). Obecně není vhodné adaptogeny užívat večer, protože brání v usínání. A pokud řešíte, jak užívání nastavit s ohledem na sportovní výkony, pak je ideální varianta při tréninkovém volnu užívat poloviční dávky než ve dnech zátěže.
Pravidla užívání doplňků stravy při sportu
Suplementace je u sportovců skoro stejně běžná jako konzumace jídla. Sportovci jsou zkrátka vděční uživatelé doplňků, proto na ně trh zaměřuje nemalou pozornost. Důvody jsou jasné. Sportovci totiž touží vždy po tom samém - navýšit výkon a zkvalitnit či urychlit regeneraci. Mnoho doplňků stravy tyto požadavky údajně splňuje. Ovšem je potřeba brát s rezervou na první pohled přesvědčivé argumenty výrobců a pečlivě procházet etikety, kvalitu a zkoušet. Při výběru doplňků stravy je nutné dbát na několik zásad. V první řadě je potřeba ty správné a vhodné suplementy nasadit až po stanovení nového stravovacího režimu. Dále je potřeba brát v potaz, že určitá skupina výrobků je vhodná pro aerobní aktivity a jiné výrobky jsou dobré pro činnosti anaerobní. Doplňky stravy je také potřeba rozlišovat podle toho, zda sportujete vrcholově nebo jen rekreačně.
Oblíbené proteiny pro sportovce
Obecně patří mezi nejoblíbenější doplňky stravy u sportovců jakékoliv úrovně proteinové koncentráty. Zejména v oblasti fitness a silových sportů jsou proteiny velice propagované. Je ale důležité nenechat se strhnout reklamou nebo doporučeními známých sportovců a vždy zohledňovat svou individuální potřebu. Přemíra proteinů zatěžuje ledviny a játra, navíc překyselují organismus. To všechno pak tělu spíše ubírá energii, zhoršuje regeneraci a snižuje výkon. Pokud se tedy budete zaměřovat na bílkoviny také v oblasti suplementů, určitě kombinujte zdroje rostlinné s živočišnými. Zlepšíte jejich stravitelnost a snížíte riziko překyselení organismu. Na rozdíl od různých chemických suplementů mají adaptogeny a bylinné extrakty široké spektrum pozitivních účinků na metabolismus v přírodní formě. Oproti syntetickým látkám mají tak svůj smysl i při sportu. Dokážou prokázat velkou službu nejen při výkonu, ale i při regeneraci a jednoznačně podpoří všechny důležité procesy v organismu. V neposlední řadě platí, že méně je více. Proto užívejte raději méně doplňků. Můžete tak lépe a smysluplněji sledovat, jak na vás působí.
Ašvaganda jako adaptogen: Dejte sbohem depresím a úzkostem
Autor: Veronika Matoušová