Vlašské ořechy: lokální, na omega-3 bohatá pochoutka pro náš mozek i zdravé srdce
Vlašský ořech je vyhledávaným společníkem zimních dní. Oblíbený po všech našich regionech nejen v rámci tradic, které jsou spojené s chladným obdobím. Je to opravdu nutričně bohatá potravina, takže je dobré za dlouhých večerů vzít do ruky louskáček a prokousat se jím přes tvrdou slupku k lahodným jádrům. Není jen tak, že svým tvarem připomínají mozek. Jsou jedním z ochranářů kognitivních funkcí i imunity.
Výborná potravina pro mozek a kognitivní funkce
Ořechy jsou uváděné jako výborná potravina pro zachování kondice mozku a kognitivních funkcí jako celku. Vlašské ořechy se doporučují v rámci prevence neurologických poruch, protože jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které vykazují protizánětlivé vlastnosti a fungují jako ochrana před škodlivým působením volných radikálů, které mohou za degeneraci mozkové tkáně v důsledku projevů oxidativního stresu.
- Jsou doporučovány pro zlepšování paměti a koncentrace u studentů, seniorů nebo mentálně pracujících osob.
- Omega-3 mastné kyseliny také pomáhají dle výsledků studií zpomalit riziko rozvoje neurodegenerativního onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, stařecká demence.
Ořechy pro podporu dobrého trávení
Ořechy jsou bohaté na vlákninu. Třeba již zmíněné vlašské jí poskytnou organismu celkem 7 g na 100 g. Vláknina hraje roli nejen v pocitu sytosti, ale rovněž v rámci postupného uvolňování cukrů přijatých v potravě během trávení. Proto se například u diabetiků doporučuje jídlo, které je na ni bohaté, aby se u nich po jeho konzumaci zvyšovala hladina krevního cukru pomaleji. Vláknina je rovněž důležitá pro zachování dobrého střevního průchodu a pravidelné stolice.
Vitamínové bomby pro podporu imunity i dobré nálady
Vlašské ořechy také poskytují mnoho vitamínů skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Obzvláště vitamín B9 (120 mg na 100 g, což tvoří 1/3 celkové denní potřeby). Tento vitamín je zvláště užitečný u těhotných žen a těch, které se na těhotenství chystají. Konzumace kyseliny listové (onen vitamín B9) se doporučuje již půl roku před plánováním otěhotnění v rámci omezení rizika neurálních malformací u plodu. Ořechy obsahují také beta karoten, který je prospěšný pro pokožku a zrak, antioxidační vitamín E, který chrání buňky těla před oxidativním stresem a je dobrým anti-agingovým prvkem.
- V ořechách najdete i minerály jako draslík, který je užitečný pro regulaci krevního tlaku. Vápník pro silné kosti a zuby, hořčík pro zdravé nervy a svaly.
- A rovněž i železo, které je důležité při procesu dělení buněk, tvorbě červených krvinek i hemoglobinu a tvoří jeden ze základních pilířů odolného imunitního systému.
Ořechy a problém s cholesterolem
Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které při dostatečné konzumaci dokáží pomoci snížit hladinu vyššího krevního cholesterolu LDL. Často o nich najdete zmínku v pracích na téma prevence infarktu myokardu a rizika vzniku trombózy. Díky obsahu draslíku jsou ořechy doporučovány jako potravina, která poskytuje ochranu srdci, reguluje krevní tlak a působí jako slibný štít proti volným radikálům. Ty jsou společnými jmenovateli mnoha civilizačních chorob (od diabetu přes onkologická onemocnění).
Bohaté na zdravé tuky i vlákninu
Ořechy jsou do určité míry kalorickou bombou a proto se, stejně jako u všeho, u nich doporučuje určitá střídmost během konzumace. Mohou být skvělým doplňkem zdravých salátů, domácích müsli směsí nebo jen tak na zobačku.
- Nemusíte se bát, že přiberete. Ano, ořechy jsou poměrně kalorickou potravinou. Obsahují tzv. „zdravé tuky“ a vlákninu. Vláknina obecně podporuje pocit celkové sytosti.
- V případě doporučené denní dávky ořechů je potřeba brát v potaz, že obsahují průměrně 650 kalorií na 100 g. Doporučená denní dávka je cca 20–30 g, což znamená, že jí dodáte do těla mezi 130 a 210 kaloriemi. Množství ale závisí na individuálním příjmu a výdeji energie.
Zdroje: healthline.com, sciencedirect.com, mayoclinic.org
Autor: Pavlína Klaudová