Vaření s quinoou: Zaměřte se na správnou přípravu, aby byl výsledek dokonalý
Quinoa, také merlík chilský, je plodinou pocházející z horských oblastí Jižní Ameriky. Řadí se mezi tzv. pseudoobiloviny a superpotraviny - potraviny výrazně bohaté na živiny, které se vždy vyplatí zařadit do jídelníčku, navíc je přirozeně bezlepková. Jak si na quinoe pochutnat a jak se vlastně tato zrnka připravují?
Výživová hodnota quinoy
Quinoa se pěstuje a používá jako běžné obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice, rýže aj.), ale botanicky k nim nepatří, svým nutričním složením běžné obiloviny výrazně kvalitativně převyšuje. Zrnka quinoy obsahují vysoké množství bílkovin a vlákniny, vyvážené množství aminokyselin a velké množství vitamínů a minerálů (A, B, C, hořčík, fosfor, vápník, železo, mangan, měď, zinek a další). Významným plusem je i nízká kaloričnost a pozitivní působení na snižování cukru v krvi.
Superpotraviny - co o nich nevíte?
Pro koho je quinoa zvlášť vhodná
- vegetariáni a vegani
- celiaci a diabetici
- sportovci
- děti, těhotné a kojící ženy
- senioři
- pro všechny, kteří se chtějí stravovat zdravě
Zrna quinoy mají řadu zabarvení
Zrnka merlíku chilského mají různá zabarvení lišící se podle oblasti, kde se pěstují. Mohli bychom najít až 100 různých druhů, ale běžně jsou k mání tři typy quinoy - bílá, červená a černá quinoa. Bílá quinoa má velmi jemnou oříškovou chuť připomínající bílou rýži, stejně se i používá - jako příloha a k přípravě pokrmů podobných rizotu. Červená quinoa si při vaření zachovává svou pevnou strukturu, proto je ideální do salátů, při vaření se její barva mění na hnědou. Černá quinoa se vyznačuje svou křupavostí i po uvaření, má sytou, nasládlou a zajímavě zemitou chuť. Aby hořkost nepřekročila velmi tenkou hranici mezi lahodnou chutí a nepoživatelností, je třeba quinou umět správně připravit.
Quinoa - jaká jsou základní pravidla k její přípravě?
Do hrnce vsypeme 1 díl quinoy (1 hrnek), zalijeme 2 díly vody (2 hrnky), v lepším případě použijeme zeleninový či kuřecí vývar. Přivedeme k varu, pak teplotu ztlumíme na minimum a vaříme 15 minut. Poté hrnec s quinoou sundáme z plamene a necháme pod pokličkou dalších 5 minut dojít. Veškerá tekutina by se měla vstřebat. Pomalá příprava je důležitá pro zachování živin. Takto připravená quinoa se hodí jako příloha. Pokud chceme docílit výraznější chuti (zejména u bílé quinoy), nejprve zrnka nasucho v hrnci opražíme, až zezlátne, zalijeme vodou a vaříme dle zmíněného postupu. Tmavší druhy quinoy mají na povrchu více nahořklých saponinů, proto je před vařením raději proplachujeme horkou vodou.
Tipy na zdravé pokrmy z quinoy
Povařená quinoa poslouží jako příloha téměř kdekoliv, může být základem rizota, součástí teplých i studených salátů, jaké závařka do polévek, dá se šikovně kombinovat s jakoukoli zeleninou, tofu a kuřecím masem. Připravuje se také nasladko v podobě kaší s čerstvým i sušeným ovocem, praženými oříšky, vločkami apod.
Dopřejte si po ránu plnou misku bílkovin - recept na výbornou snídaňovou kaši z quinoy
Pojďme si připravit veganskou kaši, která je chuťově vynikající. Na 4 porce budeme potřebovat 1 hrnek bílé quinoy, 2 hrnky mandlového mléka, 250 ml rostlinné smetany, 1 vanilkový lusk, 2 jablíčka, 1 lžíci rostlinného másla, 4 lžíce javorového sirupu a 2 lžíce oříšků.
Quinou v hrnci zalijeme mlékem a smetanou, přidáme vydlabaný vanilkový lusk, přivedeme k varu a ztlumíme teplotu. Vaříme 20 - 25 minut do změknutí. Jablíčka oloupeme, nakrájíme na kousky a na troše másla opečeme. Až začnou jablíčka karamelizovat, odstavíme a osladíme javorovým sirupem. Ořechy nasucho opražíme.
Kaši promícháme, doplníme jablíčky, zasypeme oříšky a pokapeme javorovým sirupem. Podáváme jako snídani či odpolední svačinu nabitou živinami!
Fazole a ledviny, mrkev a oči: Náhodná podoba nebo přirozená souvislost
Autor: Michaela Chylková