Vánoční přejídání: Jak poznat žlučníkovou koliku?
Vánoce jsou nejen svátky klidu, ale také hodování. A to, jak známo, nesvědčí některým orgánům. Trpí jím především žlučník a v krajních případech může situace vyústit až ve velmi nepříjemný žlučníkový záchvat neboli koliku. Na co si dávat pozor a jak poznat, že má žlučník na mále?
Adventní období korunované Vánocemi a zakončené oslavami nového roku je tradičně spjato s hodováním, které bohužel v době nadbytku potravin (alespoň v západním světě) přerůstá do bezbřehého přejídání. To se může nepříjemně odrazit na celkovém fungování těla, okamžitě nám o tom může dát vědět zejména žlučník.
Jak poznat žlučníkový záchvat
O slovo se hlásí ostrou bolestí v pravém podžebří, ta vystřeluje až do zad a provází ji další jevy jako je silná nevolnost, závrať nebo pocity plnosti. Pokud u sebe rozpoznáte takové příznaky, rozhodně nic nejezte ani nepijte, položte se na záda a zhluboka dýchejte. V případě, že se stav do půl hodiny nezlepší, nechte se odvést do nemocnice. Lékař obvykle podává uvolňující spasmolytika. Uleví-li se vám, naordinujte si na zbytek dne klidový režim, uvařte si černý čaj, hodně pijte a začněte jíst od suchého základu. Se správnými opatřeními vás ale taková nepříjemná příhoda vůbec potkat nemusí.
Žlučníkové kameny a první pomoc při žlučníkové kolice
Na co si dávat pozor? Co žlučníku nesvědčí
Vyhýbat byste se měli tučným masům a výrobkům z nich, také těm, které jsou příliš slané nebo nekvalitní nastavované škrobem a různými dalšími "vylepšováky". Vhodné nejsou ani mléčné výrobky s obsahem tuku vyšším než 3,5 %, různá dochucovadla a omáčky typu tatarky či majonézy, sójové omáčky, worcestru nebo masoxu. Žlučník dokáží potrápit i nápoje jako jsou káva, alkohol, perlivá pitiva nebo ovocné šťávy požívané nalačno. A potom jsou tu sladkosti, a to nejen oplatky se ztuženými tuky, dorty a zmrzlina, ale také pečivo, bohužel rovněž ovoce jako švestky, hrušky, jablka, meloun nebo citrusy, dále cibule a česnek a ostré a výrazné koření, kam patří pepř, chilli, máta nebo kari. A protože žlučníku obecně nesvědčí tuk, neudělají mu dobře ani ořechy, i když ty obsahují tuky zdravé, zejména jde o arašídy, vlašské ořechy a slunečnicová semínka. Když to všechno sečteme a podtrhneme, vyjde nám, že typické vánoční pokrmy, které jsou smažené, tučné a sladké, jsou pro žlučník doslova zabijáckou bombou – řízky, cukroví, bramborový salát, to všechno ho oslabuje a ničí.
Tradiční bramborový salát je nuda? Zkuste ho odlehčit a dodat mu novou chuť i vůni!
Jak by měla vypadat prevence
Vánoce jsou jednou do roka a tak je jasné, že si každý chce dopřát pochutin, na které se třeba těší celý rok. Zdraví by však vždy mělo být na prvním místě. A nemusí to nutně znamenat, že se vzdáte toho, co máte rádi. V podstatě máte dvě možnosti. Buď si připravíte zdravější a odlehčenější verze milovaných vánočních pokrmů, kde například majonézu nahradíte jogurtem s obsahem tuku do 3,5 %, bílou mouku moukou celozrnnou a bílý cukr cukrem třtinovým nebo kokosovým, nebo si řeknete, že si dáte, co máte rádi, ale nebudete se přejídat.
Zdravý životní styl nejde ruku v ruce se závislostmi
Zní to jednoduše, ale pravdou je, že v jednoduchosti je skutečně krása a k tomu, abyste si na Vánoce neuhnali žlučníkovou koliku, opravdu postačí, když se budete chovat střídmě a budete se držet hesla: „Jez do polosyta, pij do polopita“. Druhá polovina přísloví ovšem platí pouze v případě nápojů alkoholických, protože vodu a další neslazená a neperlivá pitiva byste naopak měli přijímat v dostatečném množství, to znamená minimálně 35 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti. Dostatečné zavodnění je nezbytné pro udržení správného množství vody ve žluči, tedy pro dobrou kondici žlučníku. Po novém roce je rovněž rozumné zvolit odlehčený jídelníček a vyvarovat se konzumace dráždivých potravin a nápojů, které jmenujeme výše.
Jak si užít vánoční mlsání zdravěji?
Zdroj: www.vitalweb.cz, www.livescience.com, www.webmd, www.rejuvagencenter.com
Autor: Kateřina Hájková