Teplotní výkyvy a jejich vliv na člověka
Prudké střídání teplot je jednou z příčin zejména kardiovaskulárních onemocnění. Zejména u starších lidí může být příčinou infarktu, ale má vliv také na naši psychiku. Menší děti pak jsou v tomto počasí, kdy je prudké střídání teplot časté, více náchylné k virózám či chřipkovým onemocněním, trpí samozřejmě také astmatici a alergici.
Jaké bolesti přináší změny počasí?
Mnozí to jistě znají. Bolesti kloubů, bolesti hlavy, kolísání tlaku, s tím související únava, malátnost, případně i mdloby.
Jak je to tedy s krevním tlakem?
V často střídajícím se počasí je krevní tlak vyšší, a to proto, že cévy v těle se kvůli peudkému ochlazení zúží a stíží se tak jejich průchodnost. To může mít za následek srdeční infarkt.
Důležitý faktor naší obranyschopnosti – strava
Přestože se to některým z nás pravděpodobně nebude líbit, je to potvrzený fakt. Strava je základním faktorem naší obranyschopnosti. Mezi nejdůležitější patří dostatečný příjem bílkovin, které nalezneme ve větší míře hlavně ve vejcích, luštěninách, mase, v oříšcích a dalších semenech. Vitamíny A, E a C jsou na dalším místě pomyslného žebříčku toho, co potřebujeme pro dobrou obranyschopnost. Jsou obsaženy opět v ovoci, zelenině, rostlinných olejích nebo v ořeších. Imunitu podporuje také zinek, selen, kyselina listová a vitamíny skupiny B6.
Trávicí systém
Významnou roli v obranyschopnosti lidského těla hraje též střevní mikroflóra. Tu je vhodné posilovat zejména probiotiky, nejlépe přírodními - to je jogurt, kefír, kysané zelí.
Podpora imunity pohybem
Pravidelná zvýšená tepová frekvence posiluje srdce. Zejména v letním počasí je poměrně příjemné pohybovat se v přírodě a nenásilnou formou si tak utužovat kondici a potažmo imunitu. Při pohybu se totiž tělo rychleji a lépe okysličí a zlepší se cirkulace krve. Navíc se uvolňují hormony serotonin a dopamin, které podporují dobrou náladu a odbourávají stres.
Plavání - odpočinek pro tělo i mysl
Biometeorologie
Akce vyžaduje reakci. Díky častým teplotním výkyvům se vyvinul nový a samostatný vědní obor s názvem biometeorologie. Jedná se o obor studující vliv počasí a klimatu na životní funkce.
Jak posílit imunitu?
Není to nic složitého. Kromě bylinkových čajů s třapatkou nachovou a aloe vera se velmi dobře osvědčil také obyčejný citron. Stačí si každé ráno polovinu vymačkat do ne ledové vody a vypít. Jednak vás to osvěží, nabudí, ale hlavně také do sebe dostanete spoustu vitamínů, kromě klasického céčka je to také vitamín B, vápník, železo, draslík, hořčík a vláknina.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková