zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Rybíz – jaký je nejzdravější a kterého vitamínu obsahuje významné množství?

Veronika Tůmová
25.07.2023

Jsme právě uprostřed období dozrávání a sklizně rybízu. Hrst těchto zázračných a pro někoho příliš trpkých bobulí hravě pokryje naši denní potřebu vitamínu C, který si naše tělo neumí samo vyrobit. Ale je celá řada dalších důvodů, proč zařadit rybíz do našeho jídelníčku, alespoň nyní, v jeho sezóně.

Rybíz můžeme jíst samotný, pokud však nezvládneme jeho výraznou kyselou až trpkou chuť, můžeme jej kombinovat s jiným ovocem, například s jahodami, meruňkami, třešněmi a podobně. Osvěžujícímu rybízovému koláči s drobenkou v horkých letních dnech jistě málokdo z nás odolá. Nejzdravější je rybíz černý, ale ani ostatní druhy za ním nejsou příliš pozadu.

Proč si zamilovat rybíz?

Rybíz nemusí díky své unikátní chuti vyhovovat každému, jeho přínos pro naše zdraví je však nezanedbatelný a jistě stojí za to trochu se překonat a najít recept, díky kterému chuť rybízu zvládneme. Kromě zmíněného vitamínu C obsahuje rybíz i karoteny měnící se v těle na vitamín A, který prospívá očím a chrání naše sliznice. Ke zdraví nehtů, vlasů, kůže, ale i nervů se postará řada vitamínů B, dále je tu značné množství vlákniny, vápníku, draslíku, železa a manganu, který prospívá srdci, nervům i svalům. Rybíz obsahuje flavony, které nám pomáhají v boji s arteriosklerózou. Dále umí bojovat s nachlazením a chřipkou, ale i s vylučováním, prospívá totiž činnosti střev. Rybíz je považován za důležitý rostlinný antioxidant a má svůj význam i v boji proti rakovině. Zlepšuje stav cév a pomáhá s jejich průchodností pro zdravý oběh krve. Lze využít jeho plody i listy, při chronických zánětech močových cest, při infekčních zánětech dýchacích cest a při revmatických onemocněních. V lidovém léčitelství se používá i proti zánětům v krku a ústní dutině.
Jeho využití je známé i v kosmetice.

Proč je černý rybíz nejzdravější?

Černý rybíz bychom rozhodně neměli přehlížet, i když jeho sladkokyselá, mírně trpká chuť asi není pro každého to pravé. Jeho bobule jsou větší a se silnější slupkou, než u bobulí rybízu červeného nebo bílého. Černý rybíz je ohromnou zásobárnou vitamínu C, předčí dokonce i citrony a obsahuje širokou škálu flavonoidních látek. Právem se řadí mezi superpotraviny. Pravidelná konzumace černého rybízu má výrazné detoxikační účinky a také posiluje naši celkovou imunitu. Plody sbíráme od druhé poloviny června do druhé poloviny července.

Další druhy rybízu a jejich využití

K dalším druhům rybízu patří rybíz červený, bílý nebo také růžový. Červený rybíz vyniká obsahem vitamínů, jedná se však také o bohatý zdroj minerálních látek. V lidovém léčitelství se toto drobné ovoce používá i proti zánětům v krku a ústní dutině. Obsahuje řadu antioxidantů, které se uplatňují v prevenci proti rakovině. Rybíz také pomáhá proti šerosleposti, udržuje průchodnost cév, chrání naši kůži, nehty i vlasy. Červený rybíz pomáhá v boji proti zánětu močových cest, ulevuje od zánětů a prospívá i ledvinám.

Rybíz pro zdraví i pro krásu

Rybízovou kúru by si měl dopřát každý, koho trápí problémy s poškozenými nehty, vypadáváním vlasů nebo akné. Zároveň má nezanedbatelnou schopnost hydratovat pokožku. Vyrobit si domácí masku z rybízu je snadné, stačí rozmačkat několik bobulí a nanést na pleť. Nechte působit asi 15 až 20 minut a poté očistěte.

Zdroj: sazenicka.czpestitelka.czhealthline.comhealthifyme.com

Autor: Veronika Tůmová

Minerální vody jako hit pro horké letní dny. Předražená voda nebo něco více?
Pravdy a mýty o klimatizaci. Jak teplotní šoky ovlivňují naše zdraví?

Další články