zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Reverzní dieta: Co to je a proč se na ni příliš nespoléhat

Kateřina Hájková
07.02.2022

Populární je zejména mezi kulturisty a závodními sportovci, kteří chtějí zvýšit svou energetickou hladinu za současného zachování úbytku hmotnosti, tedy úbytku tuku ve prospěch svalstva. Podle některých může být v tomto směru reverzní dieta opravdu užitečná, jiní ji vidí jako zbytečnou a neúčinnou. Na čí straně je pravda?

Reverzní dieta spočívá v postupném zvyšování příjmu kilokalorií pro podporu metabolismu a zabránění opětovného nárůstu hmotnosti poté, co jste drželi jinou dietu. Právě proto se jí také někdy říká „dieta po dietě“. Její údajné účinky na hubnutí ale nejsou podloženy žádnou seriózní vědeckou studií, proto je velmi obtížné uvažovat o její hodnověrnosti. O té v podstatě svědčí jen zkušenosti horlivých zastánců. Co na ní vlastně tito vidí?

 
Co je reverzní dieta


Jedná se o stravovací plán, v jehož rámci během několika týdnů nebo měsíců navyšujete denní energetický příjem, což má vést ke zrychlení metabolismu. A to má pomoci tělu během dne spálit více kalorií, což zase vede k úspěšnějšímu hubnutí. Podle příznivců se tím zároveň zvýší hladina celkové energie a dojde ke snížení pociťovaného hladu. 


Na jakých principech dieta funguje


Zcela opačně než většina ostatních diet, jejichž cílem je snížit příjem kalorií a vytvořit kalorický deficit, tedy konzumovat méně, než za den spálíte. Výrazný kalorický deficit ovšem může vést ke zpomalení bazálního metabolismu (ve snaze šetřit energii), což následně zvyšuje riziko jojo efektu při návratu k normální stravě. Právě tím argumentují milovníci reverzní diety, při níž k něčemu takovému skutečně dojít nemůže. 
Postupným navýšením příjmu, zhruba o 50 až 100 kalorií více za týden, má totiž naopak dojít ke zrychlení metabolismu, tím pádem většímu spalování energie a efektivnějšímu hubnutí. Tvrdí se rovněž, že takový postup normalizuje hladinu leptinu, hormonu regulujícího chuť k jídlu a tělesnou hmotnost. Hladina leptinu se snižuje při kalorickém deficitu, což způsobuje nárůst chuti k jídlu a zpomalení spalování kalorií. Při reverzní dietě by měl být tedy efekt opačný. 


Co se ví a neví


Všechno to zní moc hezky, nejedná se ovšem o fakta, která by se opírala o výsledky seriózních vědeckých výzkumů. Jediná informace, která by se dala vnímat jako ověřená, je ta potvrzující, že reverzní dieta pomáhá překonat záchvatovité přejídání, které často přepadá sportovce a kulturisty přebývající na velmi restriktivních dietách. A je to poměrně logické – když máte dostatek jídla, možná až nadbytek, nemáte hlad ani chutě a nemáte tendence se přejídat. Na to nemusíte držet reverzní dietu, stačí normálně jíst.


Proč lidé drží reverzní dietu


Sečteno podtrženo, neexistuje žádný pádný důkaz, který by posvěcoval proklamované slavné účinky reverzní diety. Podle zkušeností ji lidé milují prostě proto, že jim legálně dovolí více jíst. Pro mnohé sportovce to znamená, že po dlouhé době mohou sníst tolik, kolik snesou. Je jasné, že pro někoho, kdo je zvyklý se v jídle neustále nějak omezovat, může být taková (ne)dieta darem z nebes. Otázkou ovšem je, zda se nejedná o alibismus a zda se milovníci reverzní diety sami dobrovolně nebalamutí tím, že něčemu, po čem touží a na co by zřejmě jinak nikdy nedosáhli, říkají „dieta“, aby si to zkrátka mohli dovolit provést. 

 

zdroje: www.healthline.com, www.steptohealth.com  
 

Autor: Kateřina Hájková

Obezita batolat: Tipy, jak jí předejít
Potraviny, které v krvi zvýší hladinu železa: Co konzumovat a proč?

Další články