Proč si na jaře hojně dopřávat ředkvičky?
To první, co na jaře sklízíme ze záhonků, jsou ředkvičky. Právě v této době, kdy jsme po zimě unavení a naše tělo potřebuje zásobit bohatou dávkou vitamínů, bychom měli využít každý jejich přírodní zdroj.
Ředkvičky znaly už naše prababičky a byly nedílnou součástí jejich venkovské kuchyně. Tyto malé, červené a křupavé vitamínové zázraky byly a jsou velmi cenné i díky obsahu sirných silic, které nás dokáží zbavit střevní plísně a bakterií. Obsahují velké množství vitaminu C, kyselinu listovou a potřebnou vlákninu.
Ředkvičky - první jarní pěstování pro radost i pro zdraví
Ředkvičky jsou skvělou a nadmíru zdravou přísadou do salátů i pomazánek, ozdobou každého talíře, i docela obyčejného, máslem namazaného chleba. Jejich pěstování je velmi snadné, proto se často stává i první pěstitelskou zkušeností dětí, které si pak vychutnají první jarní sklizeň plnou vitamínů, například v pomazánce, v kombinaci s jarní cibulkou, pažitkou, medvědím česnekem apod.
Ředkvičky - vsaďte na originalitu a připravite si z nich nejen salát, ale i polévku či smaženici
Ředkvičky jako cenný všelék i pomocník s dietou
V tradiční čínské medicíně jsou ředkvičky známé jako lék na celou řadu neduhů a potíží. Ředkvičky obsahují velké množství vitamínu C, vlákninu a draslík, vylepšují peristaltiku střev, působí proti vzniku ledvinových a žlučových kamenů, uvolňují hleny při katarech horních cest dýchacích a také snižují cholesterol. Jsou plné vody a je prokázán i jejich velmi pozitivní účinek při redukčních dietách.
Pálivé ředkvičky proti plísním a bakteriím
Existují různě barevné odrůdy ředkviček, některé druhy mají kořeněnou, až palčivou chuť. Příčinou štiplavé chuti ředkviček jsou takzvané hořčičné oleje a silice. V trávicím ústrojí tyto látky omezují množení škodlivých plísní a bakterií, které mohou způsobovat průjmy, žaludeční obtíže nebo nadýmání. Jsou tak dokonalým "čistícím prostředkem" těchto orgánů. Pozor! Ve velkém množství však tato látka může mít i negativní účinky, a to pro správnou funkci štítné žlázy. Museli byste však sníst více jak čtyři svazky týdně, takže není třeba mít obavy. Ředkvičky mají navíc protinádorové účinky a podle všeho také bystří mozek.
Ředkvičky proti nachlazení
Ředkvičky mohou pomoci i při nachlazení, a to právě díky obsahu silic. Ty rozpouštějí hleny a desinfikují sliznice, pomáhají odstraňovat usazený sekret a pomáhají tak proti rýmě i kašli. Pro zachování všech cenných látek a největší přínos pro zdraví, bychom měli ředkvičky jíst syrové a v celku, případně nakrájené až těsně před konzumací. Užijte si tyto cenné plody jara a myslete na nutné posílení svého zdraví!
Chřest pro zdravou výživu i gurmánský zážitek
Zdroj: Zdravinaroda.cz, Biolekar.cz, Pravydomaci.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová