Proč je asijská kuchyně tak zdravá? Kde ochutnat tu pravou?
Máte rádi asijskou kuchyni? Dobře děláte. Patří mezi ty nejzdravější na světě. Nechte se v kuchyni inspirovat národy, jejichž průměrná délka života je delší než kdekoli jinde na světě, lidé tu kypí zdravím a život si užívají naplno.
Základem asijské kuchyně jsou čerstvé a pestré suroviny
Je to právě strava, která má na naše zdraví velký vliv. Kdo se stravuje převážně ve fast foodu, večer sní pytlík brambůrků, tomu jeho tělo moc nepoděkuje. Naopak ten, kdo bude jíst hodně zeleniny, čerstvých a kvalitních surovin, ten se bude cítit fit.
Proč je asijská kuchyně tak zdravá?
Všechna jídla jsou čerstvá, nekonzervovaná, plná zeleniny a s nízkým obsahem rafinovaných potravin a cukrů. Jejich příprava je rychlá a snadná. Jakým způsobem se zdejší jídla připravují?
- Vaření v páře
- Grilování
- Rychlé opečení (stir fry)
Co rozhodně nesmí v asijské kuchyni chybět?
Nedílnou součástí asijské kuchyně jsou i různá ochucovadla, která jídlům dodají tu pravou chuť. Kromě bylinek a čerstvého koření se asijská kuchyně neobejde bez dalších ingrediencí jako třeba rýžový sirup a sezam.
Možná i vy máte doma sójovou omáčku. Až si ji příště půjdete koupit, zkuste si místo té „naší“ koupit japonskou Shoyu.
Už jste vyzkoušeli kokosové mléko? Je nedílnou součástí kari, zmírní ostrou chuť pokrmů a omáčku zahustí.
Samozřejmou součástí asijské kuchyně je i rýže, kterou domorodci jedí jako hlavní jídlo i přílohu. Nejčastěji se používá jasmínová rýže nebo basmati.
Vaše chuťové pohárky potěší i umeocet. Obsahuje kyselinu citronovou, má výraznou slanokyselou chuť a pozitivně ovlivňuje trávení, snižuje únavu a pomáhá při pálení žáhy.
Kde ochutnat skutečnou asijskou kuchyni?
Japonská strava je zdravá a neobsahuje cukry
Základem zdejší stravy je vysoký obsah obilnin a zeleniny, minimální množství mléčných výrobků a ovoce. V japonské stravě najdete hodně ryb a sóji, součástí skoro každého jídla je mořská řasa.
Zdejší strava je bohatá na výživné látky jako antioxidanty a flavonoidy, má nízký obsah kalorií a nasycených mastných kyselin. Možná i proto žije v Japonsku nejvíc lidí starších sta let.
Thajci milují ostré chilli
Nebráníte se novým chutím a jste milovníky ostrých jídel? Thajská kuchyně vás potěší. Snad v každém jídle najdete hodně listových bylinek, pochutnáte si na rýži nebo nudlích. Mezi tradiční používané koření v Thajsku patří zázvor, kurkuma a citronová tráva.
Náš tip: Ochutnejte polévku Tom Yung Gung. Najdete v ní krevety, zázvor, koriandr, citronovou trávu a další bylinky a koření typické pro thajskou kuchyni.
Základem vietnamské kuchyně jsou bylinky, zelenina a mořské plody
Místo olejů se v kuchyni používá voda nebo vývar, k tradičním chutím patří koriandr, badyán, červená paprika a thajská bazalka.
Až se do Vietnamu vydáte, nezapomeňte ochutnat nejzdravější a nejchutnější zdejší jídlo Pho. Aromatickou kořeněnou polévku plnou antioxidantů.
Korejskou kuchyni skvěle doplňuje kimči
Základním pokrmem zdravé a chutné korejské kuchyně je vařená rýže (Hindap), dále luštěniny, brambory a pšenice.
Náš tip: Korejské národní jídlo je pikantní salát z nakládané a fermentované zeleniny a dalších ingrediencí, které se dává ke každému jídlu v malé mističce. Nazývá se Kimči.
Autor: Komerční prezentace