zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Proč bychom měli jíst třešně a meruňky?

Jitka Suchánková
30.06.2018

Krásné letní počasí a hlavně sluníčko mohou za to, že letos dozrává veškeré ovoce dřív, než je to obvyklé. V těchto dnech si plnými doušky užíváme hlavně třešní a meruněk. Oba tyto druhy ovoce patří mezi peckovice. Měli bychom si je dopřát ve velkém, už jen proto, že jde o ovoce našeho podnebného pásma.

Třešně v našem jídelníčku

Kromě vitamínu B12 se v nich nacházejí všechny potřebné živiny, řekli byste to do třešní? Mají projímavý účinek, snižují obsah cholesterolu v krvi, mají antitoxický, antioxidační a protirakovinový účinek. Obsahují podobnou složku jako acylpyrin, tudíž působí protizánětlivě a protirevmaticky. Jíst třešně by měli ve velké míře lidé s dnou, artrózou, revmatoidní artritidou, arteriosklerózou, chronickou zácpou, onemocněním jater a selháním srdce. Třešně jsou velmi vhodné pro očistnou kúru.

Vyhazujete pecky z třešní?

Děláte chybu, rozhodně je nevyhazujte. Stačí je proprat a vyprat, usušit a pak už jimi naplnit polštářky, které následně nahříváme na radiátoru nebo v troubě a používáme je k uvolnění bolavých míst, ať už se jedná o nafouklé bříško miminka nebo třeba zatuhlou šíji dospělého muže.

Meruňky - malý zázrak pro naše zdraví

Tyto oranžové plody jsou malým zázrakem pro naše zdraví. V první řadě obsahují beta-karoten, který blahodárně působí na naše oči. Navíc posiluje imunitu a zlepšuje kvalitu naší pokožky. I díky němu se naše pokožka na slunci nejenže lépe opaluje, ale je také více chráněná před slunečním zářením a s tím související náchylností ke spálení. Když už ke spálení přece jen dojde, znamenají meruňky první pomoc - stačí je rozmixovat s olivovým olejem na kašičku a tou potřít spálená místa.

V neposlední řadě je beta-karoten podstatným činitelem v prevenci proti některým druhům rakoviny. Také zabraňuje stárnutí v podobě vrásek a vzhledem k obsahu kyseliny listové účinně působí proti stařecké demenci.

Pálí Vás žáha? Jezte meruňky!

Ještě o tom nevíte? Meruňky působí velice účinně na překyselený organismus, dále na střeva a zažívací trakt. Nejvhodnější je přidat si pár meruněk ráno ke snídani a máte po problému.

Meruňky pomohou k lepšímu spánku

I s tímto problémem mohou pomoci meruňky. Obsahují totiž vitamíny A, C a B, které nás chrání před stresem, s tím samozřejmě přímo souvisí kvalita našeho spánku.

Meruňky na problémy s vysokým tlakem a pomáhající při hubnutí

Tady pomáhají hlavně meruňky sušené. Ty obsahují draslík, který snižuje krevní tlak. Chcete zhubnout? Meruňky jsou bohaté na železo, tudíž jsou účinným bojovníkem proti anémii. Jsou také skvělým odbourávačem tuků, redukují hmotnost a jsou tedy velmi vhodné při dietách.

Meruňková jádra - máme se jich bát?

Existují domněnky o jedovatosti meruňkových jader. Při obrovské konzumaci skutečně mohou být jedovatá, ale toto nebezpečí je opravdu velice malé. Naopak, jadérka obsahují navíc vitamín B17, který má příznivý účinek proti boji s rakovinou.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Nevolnost na cestách a střevní potíže během dovolené
Otékají vám nohy, zadýcháváte se a máte nafouknuté břicho? Může to být známka závažného onemocnění!

Další články

Přírodní cestou proti pylové alergii
Alergie

Přírodní cestou proti pylové alergii

14.06.2018

Všudypřítomný poletující pyl je letos podle všeho úmornější než v předchozích letech, pylová sezona však ještě ani zdaleka nekončí. Období březových alergenů sice pomalu doznívá, a ...