zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Přírodní lékárnička: Léčivé květy a listy červnových bylinek

Veronika Tůmová
09.06.2021

V červnu nastává období sbírání a sušení bylinek. Louky, paseky i lesy nabízí jejich nepřeberné množství, proto by možná neškodilo se s některými z nich seznámit. Sušené červnové bylinky se stanou základem vaší přírodní lékárny a na podzim a v zimě jejich sílu určitě oceníte.

Nejznámější bylinkou je docela jistě heřmánek, jehož hojivé a jiné účinky jsou známy snad každému. Pomůže vám s hojením ran, popálenin i odřenin, ale také s vyrážkami na kůži, nachlazením a průjmem. Kromě heřmánku je však příroda na začátku léta plná i méně známých bylinek, o jejichž účincích jste třeba ještě neslyšeli.

Bylinky z letní louky

Mezi další oblíbené a nanejvýš užitečné bylinky patří například list borůvky, který oceníte při zánětech močového měchýře. Jestli jen trochu hovíte bylinkám, pak také určitě znáte černý bez a jeho krásné, vonné květy, které se v tuto dobu hojně sbírají na výrobu sirupů, ale i domácí kosmetiky. Ze sušených květů si můžete uvařit lahodný čaj, který vás dostane z nachlazení. Pro tzv. ženské problémy se zase sbírá květ třezalky, od menstruačních křečí uleví divizna. Jako ryze ženský bylina je označován také kontryhel. Voňavý čaj si připravíte také z listů jahodníku, který pomůže od potíží s ledvinami, a pokud si z něj připravíte koupel, potlačí vznik bolestivých hemeroidů. Lípa srdčitá uklidní a zbaví stresu.

Léčivé červnové bylinky

K letním bylinkám, které sbíráme pro květ, patří například čekanka, hluchavka, zmíněný heřmánek, chrpa polní, jetel, měsíček lékařský, lichořeřišnice, řebříček obecný, třezalka tečkovaná, vojtěška, bez černý, hloh, lípa srdčitá, vlčí mák, sedmikráska apod. Listy sbíráme u bazalky, borůvky, kopřivy, jahodníku, meduňky, máty, šalvěje, jitrocele či ostružiníku. V nich pak najdeme léčivou sílu, která nás zbaví problémů se zažíváním, ledvinových kamenů, bušení srdce či nespavosti, ale dokáže také efektivně pročistit náš organismus, utlumit pocity nechutenství, zahojit afty či přivodit klidnější spánek.

Sběr a sušení bylinek

Bylinky sbíráme za slunného počasí, často se jako nejlepší denní doba uvádí právě poledne. Netrháme příliš velké množství bylin, vždy jen tolik, kolik spotřebujeme. Nesbíráme rostliny z příkopů u prašných cest nebo silnic, ani městské parky nejsou tím nejvhodnějším místem. Bylinky sušíme na suchých a dobře větraných místech, rozložené na rovné ploše pokryté papírem nebo látkou, nebo třeba zavěšené v látkových pytlících. Není dobré vystavovat bylinky vlhku, hmyzu či myším. Vhodné bývají suché půdy s možností větrání, předsíňky, verandy a podobně.

Svatojánská noc a tradice sbírání čarovných bylinek

Jen jedna noc v roce je pro milovníky bylinek a jejich nadšené sběrače doslova čarovná. Je to noc z 23. června. Tradice říká, že země se právě této noci otevírá a vydává své magické poklady. Tato magie proudí v podobě energie do všech květin a stromů, z čehož vyplývá, že byliny nasbírané o této půlnoci mají největší sílu a moc. Svatojánská noc byla dříve plná očekávání, lidé a zvláště ženy, k ní upínaly své naděje na lásku a brzké vdavky. Těm, které už prodlévaly v manželství, zase dokázala svou kouzelnou mocí smýt z tváře vrásky a starosti, z kterých vzešly. V každém kraji se pak sbíralo jiné devatero různých bylin. Patřilo sem například kapradí, dobromysl, heřmánek, třezalka, jitrocel, řebříček, devětsil, komonice a svízel.

Léčivky na vaší zahradě: Proč je přestat likvidovat jako plevel? 

Komáří štípnutí aneb co možná nevíte o repelentech

Autor: Veronika Tůmová

Zásady zdravého spánku, které byste měli dodržovat
Cvičení na závěsných systémech – využijte vlastní váhu k posílení celého těla!

Další články

Dekompresní nemoc – noční můra potápěčů?
Nemoci a léčba

Dekompresní nemoc – noční můra potápěčů?

19.05.2021

Potápění s přístrojem je celosvětově oblíbený sport, kterému se, ať už rekreačně nebo profesionálně, věnuje stále více lidí. Bohužel tím vzrůstá i počet akutních zdravotních kompli ...