Pozitiva a negativa živé stravy
Kdo by nechtěl být zdravý, svěží a vitální, mít jasnou a bystrou mysl? Jistě každý. Někteří z nás se za vidinou tohoto cíle vydají radikální cestou - pomocí živé (syrové) stravy. Je to životní styl mnoha lidí, ale je to správná cesta? Jak bude reagovat náš organismus dlouhodobě nastavený na vařenou a jinak tepelně upravovanou stravu?
Živá strava
Je to čistě rostlinná, přirozená, nerafinovaná, tepelně nezpracovaná syrová strava. Základní myšlenkou syrové stravy je fakt, že vše živé v potravinách se při zahřátí nad 45 stupňů Celsia mění v neživé a takovém jídle není člověk unavený.
Kdo jsou vitariáni?
Lidé, kteří se stravují živou a syrovou rostlinnou stravou, konzumují převážně zeleninu, plody ovocných stromů a keřů, ořechy, semena, bylinky, zelené listy apod. Vitariáni se nevyhýbají sušenému ovoci, mořským řasám, využívají za studena lisovaný olej, sojové omáčky a přírodní sladidla. S oblibou si nakličují semínka a luštěniny pro pozdější konzumaci, vyhledávají dehydrované suroviny - placky, krekry, keksy a tyčinky. Vitariáni preferují u potravin značku BIO.
Čím prospívá živá strava
Syrová strava organismus očišťuje, dodává mu vitamíny a enzymy, nezatěžuje ho trávením těžkých jídel. Při syrové stravě mizí ekzémy a další kožní problémy, upravuje se a ustaluje váha, mizí zdravotní problémy, člověk vnitřně zažívá větší klid a pohodu.
Negativa živé stravy
V čínské medicíně panuje názor, že živá strava oslabuje slezinu, což způsobuje vlhké dlaně, nadýmání a řídkou stolici. Je vhodné k živé stravě přidávat zahřívací koření, např. skořici nebo zázvor. Nadbytek živé stravy může způsobit syndrom dráždivého trakčníku, proto přidávání syrové stravy do našeho jídelníčku musí probíhat postupně.
Máte vlastní zkušenosti s živou stravou? Podělte se o ně s ostatními.
Foto: Sxc.hu
Autor: Jitka Suchánková