zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Potraviny, které pečují o zdraví mozku. Co obsahuje antioxidanty a flavonoidy?

Kateřina Hájková
08.11.2021

Tím, co jíte, ovlivňujete nejen fyzický vzhled. Vedle atraktivních křivek se výběr vhodných potravin a dodržování správné životosprávy podepisuje i na celkové kondici a stavu orgánů. Ani mozek není výjimkou. Které potraviny mu nejvíce prospívají?

Je známo, že ponocování, nedostatek spánku, nadužívání alkoholu, kouření, nedostatek pohybu a přejídání škodí nejen srdci, ale i mozku a potažmo v podstatě všem orgánům. Dobrá zpráva je, že podobně jako určité činnosti mozku škodí, jsou i takové, které mu prospívají. Dnes se zaměříme především na výběr vhodných potravin, tedy na stravu. Existují totiž potraviny, které podporují kondici a vitalitu mozku a pečují o to, aby prospíval. Ty by se na vašem stole měly objevovat pravidelně. O které se jedná?

1. Zelená a listová zelenina

Brokolice, růžičková kapusta, špenát, polníček, rukola a další zelená listová zelenina jsou bohatým zdrojem folátu. To je látka, která pomáhá snižovat hladinu homocysteinu, aminokyseliny, která je spojována s atrofií mozku a zvýšeným rizikem nástupu Alzheimera. Asi šestkrát týdně byste měli sníst šálek vařené nebo dva šálky syrové zelené zeleniny.

2. Citrusy

Jsou plné flavonoidů, sloučenin rostlinného původu s antioxidačními účinky. Výzkumy ukazují, že právě flavonoidy mohou zlepšit průtok krve mozkem, což zase zlepšuje jeho kognitivní (poznávací funkce), kam patří paměť, rychlost reakcí, rozhodování nebo koncentrace. Alespoň jednou denně byste měli sníst šálek plný citrusového ovoce.

3. Fazole

Jsou plné vlákniny, díky čemuž zlepšují citlivost na inzulín, což zase posiluje poznávací funkce. Tím fazole udržují mozek v kondici a pečují o jeho vitalitu. Alespoň třikrát týdně byste do sebe měli dostat půl šálku vařených fazolí, případně jiných luštěnin, jako je cizrna, čočka nebo hrách.

4. Ořechy

Jsou bohaté na rostlinné sloučeniny polyfenoly, u kterých bylo prokázáno, že snižují riziko rozvoje demence. Prospěšné mohou být v tomto směru zejména ořechy vlašské, které jsou zdrojem ALA omega-3 mastných kyselin, jež podporují funkčnost a efektivní práci mozku. Minimálně pětkrát týdně byste měli přijmout malou hrst ořechů nebo 2 lžíce ořechového másla.

5. Olivový olej

Dodá cenné mononenasycené mastné kyseliny, které mohou pomoci chránit mozek před poškozením. Jsou totiž známé svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Zkuste olivový olej používat místo másla a jiných typů olejů, koupit můžete i olivový olej vhodný pro tepelnou úpravu. Denně si dopřejte polévkovou lžíci.

6. Hořká čokoláda

Je plná antioxidantů a flavonoidů. Díky nim pomáhá v boji proti zánětům a podporuje obnovu a regeneraci mozkových buněk neuronů. Vybírejte tmavé čokolády, které mají více než 70 % kakaa a denně si dopřejte klidně 20 gramů.

Jídelníček pro zdravý mozek aneb co je to brainfood?

Káva a její vliv na mozkové funkce

Zdroj: www.prevention.com

Autor: Kateřina Hájková

Získejte sílu, pevné tělo a kondici díky crossfitu!
20.11. - Světový den chronické obstrukční plicní nemoci

Další články