Jablko - poklad našeho podnebného pásma
Letošní úroda jablek je i přes velké sucho v létě pro malé pěstitele potěšující. Co budete s jablky dělat? Jedno jablko denně ke svačině stačí, ne všechny druhy jsou vhodné pro zimní uskladnění, sušených křížalek velké množství nespotřebujete, štrúdlů už jste přejedení a žemlovku nemusíte vůbec? A už jste zkusili moštovat?
Jablečný mošt
Jablečný mošt je vylisovaná šťáva z jablek. Mošt nedoslazujeme, jeho sladkost závisí na sladkosti jablek. Je zdrojem vitamínů, pektinu, přírodního cukru a obsahuje vysoký podíl vlákniny. Jeho zkvašením vzniká alkoholický nápoj cider. Aby mošt nekvasil, je nutno ho uchovávat v chladu, případně ho zamrazit, nebo pasterizovat.
Význam jablek a čerstvého moštu pro naše zdraví
- vysoký obsah vitamínu C
- antioxidanty, které chrání DNA v buňkách člověka
- snižování rizika vzniku rakoviny
- množství vlákniny
- ochrana před Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí
- stabilizují hladinu cukru v krvi
- snižují krevní tlak a cholesterol
- čistí střeva
- posilují dásně
- posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh
Pokud máme větší množství jablek, které chceme zpracovat na mošt, je vhodné domluvit si termín v některé z moštáren, které provozují zahrádkářské svazy. Cena za moštování se aktuálně pohybuje kolem 4 Kč za 1 kg vylisovaného ovoce.
Další poklad vyrobený z jablek - jablečný ocet
A jaké je použití jablečného octa?
- při bolestech v krku na kloktání spolu s teplou vodou
- večer naředěný ve vodě povzbuzuje činnost střev
- pravidelné ranní a večerní popíjení jablečného octa spolu s vodou pomáhá při léčbě revmatismu a dny
- pomáhá při žaludečních potížích
- dezinfikuje a mírní obtíže spojené s bodnutím hmyzu
- redukční a očistná kúra
Sušená jablka - uvařme si čaj
Podle japonských vědců je soustředěné loupání jablek skvělá rehabilitace pro lidi ve stresu a trpící depresemi. Tato činnost prý stimuluje nejrozvinutější oblast mozku a zvyšuje její prokrvení.
Každopádně mohu doporučit vynikající čaj pro klidnou mysl ze sušených jablíček. Budeme potřebovat: 1 hrst jablečných křížal, 1 lžičku meduňky, 1 lžičku heřmánku. Tyto přísady zalijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak čaj přecedíme, křížaly můžeme sníst, nebo je alespoň vymačkáme. Čaj ze sušených jablíček lze přisladit medem.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková