Pitný režim - proč je důležitý i v zimě?
Pitný režim se obvykle notně přetřásá v souvislosti s parným létem, ale jeho dodržování je nutné po celý rok, dokonce i teď v zimě, i když se třeba daleko méně potíte a málokdy pociťujete žízeň. Víte proč?
Venku je chladno a vy si uvědomujete, že toho za celý den vypijete opravdu málo, ale možná vás začínají znepokojovat opakující se bolesti hlavy. Příčina může být docela jednoduchá - nedostatečný příjem tekutin. I mozek je totiž z valné části tvořen z vody, nemluvě o zbytku organismu. Nedostatek tekutin se pak, ať chcete nebo ne, projevit musí.
Nedostatek vody v těle - nahrává obezitě a může za úporné bolesti hlavy
Špatné soustředění, únava, sucho v ústech a olupování pokožky, to všechno mohou být příznaky dehydratace organismu. Častým jevem je to, že lidé v práci zapomínají pít nebo pijí pouze kávu, což považují za dostačující, i když právě káva, jak známo, přispívá určitým způsobem k odvodnění organismu. Výsledkem jsou zmíněné bolesti hlavy, ale i podrážděnost a špatná koncentrace. Nedostatek vody v těle může být však také důvodem, proč selhává vaše snaha zhubnout. Čím méně pijete, tím více si tělo zásoby vody uchovává, což vede právě k zadržování vody, a to je také jedna z potíží v boji s obezitou.
Pitný režim jako základ sportovního výkonu
Pocit žízně a následné napití často neuspokojí potřebu organismu
Nedostatečným příjmem tekutin jsou v zimě stejně jako v létě ohroženi právě senioři, děti a ženy v těhotenství. Především senioři často nepociťují pocit žízně včas, celkově málo pijí a obvykle nepřipisují pití valný význam. Díky tomu, že jejich organismus obsahuje vody méně, je pak její ztráta o to citelnější a může mít vážnější důsledky. Většiny z nás se však týká skutečnost, že máme subjektivní pocit žízně menší, než je skutečná potřeba našeho těla. Význam vody v těle je přitom zcela zásadní. Reguluje tělesnou teplotu, ale je nepostradatelná také při trávení a vylučování odpadních látek z těla. V zimě pijeme samozřejmě spíš čaje a jiné teplé nápoje, které nás zahřejí, ani čistou vodu bychom však neměli vynechávat. Vždy a v každém období potřebujeme mít zvlhčené sliznice, které jsou vysušením lépe přístupné bacilům.
Pitný režim v období chřipek a nachlazení
V zimě dáváme obvykle přednost spíš čajům či oblíbeným svařákům, ale i v zimě je důležité pít čistou, kvalitní a měkkou vodu, samozřejmě bez sladidel a chemických přísad. V zimě je sice patrný nedostatek vodnaté zeleniny, do pitného režimu však můžeme kromě vody a neslazených čajů započítat i polévky. V období chřipek a nachlazení, které jsou pro chladné počasí typické, je pravidelný přísun tekutin nutností. Zejména proto, že z těla se tak vyplavují choroboplodné zárodky. Prochladnutí v kombinaci s nedostatečným oblečením a malým příjmem tekutin nahrává vzniku zánětu močových cest u žen, z kterého pak může vzniknout i zánět ledvin. Proto nezapomínejme i v těchto dnech pravidelně pít, i když se nám zdá, že to není potřeba, protože tělo si pocitem žízně prostě "neřeklo".
Blíží se vlna chřipky a nachlazení - víte, jak se bránit?
Zdroj: Kafe.cz, Novinky.cz
Ilustrační foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová