zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Palmový olej - vliv na naše zdraví a dopad na světovou ekologii

Veronika Tůmová
02.09.2015

Palmový olej je rostlinný jedlý olej získaný z oplodí palmových semen, tedy z tkáně obklopující semeno. Získává se z palmy olejné, má světle žlutou až oranžovou barvu a patří k nejběžnějším rostlinným olejům. Palmový olej nemá podle studií žádný pozitivní vliv na naše zdraví, spíše naopak. Je dokonce nazýván levným zabijákem, kterého denně dostáváme do těla v podobě sušenek, pečiva i mnoha jiných potravin. Důvod je zřejmý - je velmi levný. Nadměrná produkce a konzumace palmového oleje tak podle všeho ohrožuje nejen naše zdraví, ale i životní prostředí.

Levný palmový olej - novodobá metla lidstva?

Přestože jiné rostlinné oleje jako slunečnicový, lněný, dýňový, olivový či řepkový jsou prokazatelně ve větší či menší míře přínosné pro naše zdraví, palmový olej působí v našem těle podobně jako vepřové sádlo nebo máslo. Rozhodně si však na něm nepochutnáme a můžeme v něm najít i víc škodlivin. Obsahuje sice velké množství vitaminu E a přírodních karotenů, ale také nasycených mastných kyselin, (víc než je ve vepřovém sádle), které bývají příčinou vzniku mnoha civilizačních chorob, např. aterosklerózy, mozkové mrtvice či infarktu.

Využití palmového oleje

V kuchyni se palmový olej využívá především na smažení, protože dobře snáší vysoké teploty, nepřepaluje se a zachovává si tak své nutriční hodnoty. Karoteny v něm obsažené jej zbarvují dozlatova, stejně jako pokrmy, které na něm tepelně upravujeme. Palmový olej je dále vhodný k pečení a fritování, dodává potravinám také vyšší trvanlivost. Kromě potravinářství má široké využití i v kosmetickém průmyslu a používá se také při výrobě biopaliva.

Potraviny s obsahem palmového oleje

Obsah palmového oleje v potravinách

  • směsné stolní oleje
  • margaríny a tuky (např. Hera, Rama, Perla, Zlatá Haná)
  • slané krekry
  • sušenky, tatranky, müsli tyčinky, čokoládové tyčinky typu Snickers, turecký med
  • Nutella, Nugeta - sladké pomazánky
  • instantní polévky, bramborové chipsy, křupky
  • některé cereálie a paštiky

S palmovým olejem se setkáváme také v kosmetických produktech jako jsou mýdla některých známých značek, sprchové gely, ale i zubní pasty.

Bojkot produkce a konzumace palmového oleje aneb přestaňme jíst Nutellu

K bojkotu masivní produkce palmového oleje se všemi negativními důsledky vyzvala na počátku letošního léta i francouzská ministryně životního prostředí, Segolene Royalová, která svým vyjádřením zbrojila proti výrobě známé Nutelly, která má ve Francii mnoho fanoušků. Za její výrobou stojí společnost Ferrero, která při ní údajně používá příliš velké množství palmového oleje, což ohrožuje lidské zdraví a díky ekologickým důsledkům i celou planetu, jak vysvětlila.

K bojkotu však nakonec nedošlo a Royalová byla nucena se společnosti omluvit. Od roku 2015 musí všechny produkty prodávané v EU, pokud obsahují palmový olej, uvádět toto přesné označení ve svém složení (dříve stačilo souhrnné označení "rostlinný olej"). Mnoho produktů s obsahem palmového oleje totiž můžeme bohužel najít i ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.

Zdroj: cs.wikipedia, Jana Bucharová - www.ireceptar.cz., ona.idnes.cz (MF Dnes Víkend) Klára Kubíčková.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Kojenecká kolika aneb aby bříško nebolelo
Koupání miminek v kyblíku - má to své výhody?

Další články

Borelióza aneb když se přisaje klíště
Klíště a nemoci

Borelióza aneb když se přisaje klíště

04.08.2015

Borelióza zdaleka není neznámé slovo. Při objevení zarudlého místa po klíštěti nebo štípnutí hmyzem se většina z nás pěkně vyděsí. Pokud se stav nelepší, následuje návštěva lékaře, ...