zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Nízkosacharidová dieta: Jak se projeví na vašem těle a zdraví?

Kateřina Hájková
16.12.2020

Rychlý a efektivní způsob hubnutí a zlepšení některých aspektů vašeho zdraví. To jsou benefity, které slibují nízkosacharidové diety, jež se během posledních pár let staly velice moderním způsobem hubnutí. Jsou ale sacharidy skutečně tak špatné a co se stane, když je zcela vysadíte? Jak může nízkosacharidová dieta ovlivnit vaše zdraví?

Otázka sacharidů ve stravě nemá úplně jednoznačnou odpověď. Je pravda, že sacharidy tělu dodávají energii, kterou potřebuje, aby mohlo normálně fungovat. Ale také platí, že pokud jich konzumujeme až moc, organismus to naopak oslabuje a on má tendence ukládat nadbytek cukrů do tukových zásob. Je tedy třeba najít zdravou rovnováhu a přijímat jen tolik sacharidů, kolik tělo dokáže zpracovat.

Výhody nízkosacharidových diet

Diety s nízkým množstvím sacharidů vzbuzují s lidech ohromný zájem, a to nejen pro potencionální výhody při shazování kil, ale rovněž pro celkové zdraví. Jaké mají takové diety výhody?

• Protože okamžitá dostupnost energie z glukózy klesá, začíná tělo jako zdroj energie využívat tuk.

• Přímým důsledkem výše zmíněného je příjemné hubnutí. Tvorba lipidů se začíná snižovat, navíc dochází ke ztrátám tekutin, člověk se odvodňuje a s vodou odcházejí i kilogramy.

• Ačkoliv vědci potřebují toto zjištění podpořit ještě dalším dlouhodobým výzkumem, ukazuje se, že nízkosacharidové diety mají okamžité pozitivní výsledky související s indexem tělesné hmotnosti (BMI), obvodem pasu, krevním tlakem a s hladinou triglyceridů i inzulínu v krvi. Díky tomu všemu klesá i riziko onemocnění srdce.

• Podle studií mají nízkosacharidové diety pozitivní vliv na léčbu cukrovky druhého typu.

• Díky zvýšenému množství bílkovin a tuků, které jsou mimořádně sytivé, se snižuje chuť k jídlu a nutkání se přejídat.

Zdravá výživa jako nový životní styl? Začněte hned!

Vedlejší účinky nízkosacharidových diet

Dodržování stravy s menším počtem sacharidů lze provádět různými způsoby. Snížení může být velmi přísné (jako je tomu v případě ketogenních diet), ale i mírnější. Ve všech případech ale studie ukazují výskyt řady nepříjemných příznaků a vzniku nerovnováhy v těle.

Nejběžnější obtíže jsou následující:

• Bolest hlavy a zmatenost.

• Podrážděnost.

• Křeče v nohou (obvykle se objevují v důsledku ztráty hořčíku a dalších minerálů; nejsou závažné, ale mohou být bolestivé)

• Dehydratace následkem zvýšené ztráty vody.

• Zácpa vlivem menšího množství vlákniny a špatné adaptace trávicího systému.

• Špatný dech (pokud má strava velmi nízký obsah sacharidů). Ve výše zmíněných studiích byly navíc zjištěny možné negativní účinky v případech, kdy se ve stravě omezující množství sacharidů pokračuje delší dobu.

Hlavní obavy odborníků jsou takovéto:

• Neexistují žádné dlouhodobé studie týkající se bezpečnosti ketogenní stravy, nejpřísnější formy redukce sacharidů.

• Pokud dojde k dehydrataci a zahájí se jakákoli forma fyzické aktivity, může dojít k horšímu výkonu, únavě, zvýšené tělesné teplotě nebo změnám krevního tlaku.

• Velmi nízký příjem sacharidů v kombinaci s vysokým obsahem bílkovin zvyšuje produkci glukózy v játrech a snižuje odpověď tkání na inzulín. Tyto dvě podmínky jsou markery (znaky) inzulínové rezistence.

• V případě zvýšení konzumace nasycených tuků může být ohroženo zdraví srdce.

Nízkosacharidové diety: Ano, či ne?

Nízkosacharidové diety jsou v módě kvůli jejich pozitivním účinkům na hubnutí. Kromě toho také prokázaly dobré výsledky při kontrole diabetu typu 2, snížení obvodu pasu i krevního tlaku. Navzdory tomu je důležité vědět, že existuje také riziko negativních účinků. Aby byly nízkosacharidové diety drženy bezpečně a s ohledem na celkové zdraví, je třeba vzít v úvahu řadu dietních doporučení. V tomto smyslu je vhodné společně se zdroji tuku a bílkovin zajistit i optimální příjem čerstvé zeleniny. V každém případě je ale nejlepší se před přijetím tohoto typu stravy poradit s odborníkem na výživu. Neměli bychom ignorovat skutečnost, že nízkosacharidové diety mohou i uškodit, a právě výživový specialista by měl být schopen určit, zda konkrétně vám přinesou více užitku nebo škody.

V novém roce hlavně zdraví - jak toho dosáhnout? 

Autor: Kateřina Hájková

Med a česnek: Zaručená pomoc, která uleví od přejedení
Raw vánoční cukroví - bez cukru, mouky a pečení

Další články