zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Nepropásněte dobu třešní! Proč byste je teď měli jíst každý den?

Veronika Tůmová
07.06.2022

S blížícím se létem je tady zase období třešní. Pokud vás v předešlých letech vždy jen bez povšimnutí minulo, letos si jej nenechte ujít. Třešně zrají závratnou rychlostí, a než se nadějete, je zase po nich. Přitom mají nesmírně blahodárný vliv na naše zdraví a nedat si každý den alespoň jednu plnou hrst těchto lahodných plodů je prostě veliká škoda!

Třešně poskytují důkladnou očistu krvi a ledvinám, obsahují až 80% vody, spoustu vitamínů a minerálů. Svým složením jsou srovnatelné třeba s červenou řepou nebo špenátem. Tmavší druhy třešní jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku. Jsou mimo jiné bohatým zdrojem vitaminu C a také vlákniny.

Třešně tu budou jen chvíli, využijte toho! 

Máte v blízkosti vzrostlou třešeň, na které se to už pořádně červená? Nenechte celou její úrodu špačkům! Třešně působí jako antioxidanty, posilují srdce i cévy a tiší bolest. Je dnes už známo, že chrání buňky lidského těla před rakovinným bujením, mohou však také pomoci při léčbě cukrovky nebo snižovat cholesterol. Vysoký obsah vody podporuje vyměšování moči a trávicích šťáv, třešně vám tak mohou velice prospět, pokud trpíte například dnou. Vyšší obsah jódu zase pozitivně ovlivňuje štítnou žlázu. Třešně mají schopnost hydratovat buňky a zpomalovat stárnutí pokožky, podporují kvalitu spánku, působí proti křečím, jsou skvělé při redukční dietě, navíc posilují mozek a zlepšují paměť.

Léčivé účinky třešní

Třešně jsou symbolem začínajícího léta, jsou sladké a chutné, používají se na ozdobu letních dezertů, dortů a podobně. Především jsou však, jak už bylo zmíněno, mimořádně prospěšné pro naše zdraví. Kromě vysokého obsahu vitamínu C obsahují i kyselinu listovou – zásadní složku pro správnou krvetvorbu, ale i ku prospěchu mozku, nervů a pro celkové mentální zdraví. Dále obsahují velké množství železa, vápníku a draslíku. Podle dalších zdrojů jejich složení chrání vaziva a brání poškození svalů při nadměrné sportovní aktivitě, působí proti zánětům či paradentóze, zbavují tělo toxinů a pomáhají při zácpě, podporují hubnutí, mírní projevy dny a revmatismu. Působí také preventivně, jejich složení pomáhá snižovat obsah kyseliny močové v krvi.

Třešně v kuchyni

Třešně chutnají nejlépe hned po utržení ze stromu, nejsou však příliš vhodné ke skladování. Pokud je budete trhat i se stopkou, mohou vám v lednici vydržet i týden bez větší újmy. Protože jejich doba je opravdu krátká, uchovejte je na horší časy v podobě kompotů nebo marmelád, nejlépe s minimálním přídavkem cukru. Z čerstvých třešní si neopomeňte připravit nadýchanou letní bublaninu, nebo osvěžující třešňový koláč. Z třešní si můžete připravit i výbornou šťávu, mošt nebo sirup, pálenku samozřejmě nevyjímaje. Třešně ale není vhodné zapíjet vodou, mohou pak mít i silné projímavé účinky. 

Využití třešňových pecek

Že nevíte, na co byste měli uchovávat pecky z třešní? Je to jednoduché. Pecky dokonale udržují teplo. Pokud třešňové pecky usušíte a naplníte jimi látkový pytlík, může vám pak dobře posloužit jako termo-pytlíček k přiložení na bolavé svaly, klouby, břicho nebo pohmožděninu. Můžete jej nechat také nějakou dobu v mrazáku a poté přikládat na postižená místa, vhodný bude také k masážím chodidel či dlaní.

Zdroje: www.celostnimedicina.cz, www.jimejinak.cz

Autor: Veronika Tůmová

Rituály pro lepší spánek: Co vám pomůže vyspat se (nejen) do krásy?
Vyzkoušejte přírodní deodoranty: Chrání přírodu i vás před nepříjemným zápachem

Další články