Miso polévka jen ze tří ingrediencí - rychlý zázrak pro tělo
Hledáte pokrm nabitý živinami, který nezabere moc času? Teplé a přitom svěží jídlo, které nastartuje den? Jídlo, které potěší tělo i ducha? Jídlo, na které potřebujete jen pár surovin a když vás omrzí, můžete ho dle libosti obměňovat? Tak už nehledejte, v následujícím článku se o tomto pokladu dozvíte více.
Polévka Miso. Už jste o ní slyšeli? Dáváte si ji občas v oblíbené japonské restauraci či bistru? Japonci tuto polévku zbožňují a dopřávají si ji každé ráno. Někdy také k obědu či večeři. Proč? Vědí, že tato polévka je zdraví prospěšný životabudič. Je známo, že se Japonci se dožívají vysokého věku a některé zdroje uvádí, že právě tato polévka k tomu přispívá. Polévka Miso posiluje slabé, což znamená, že navrací vitalitu nemocným orgánům, a naopak změkčuje tvrdé, což znamená, že rozpouští cysty a nádory.
Miso polévka - tři ingredience stačí
Tato polévka má mnoho zdravotních benefitů, proto se o ní dočtete hodně na internetu, a tak pojďme rovnou na základní přípravu. Miso polévka se skládá ze 3 ingrediencí, a to řasy wakame, miso pasty, hub (shiitake či hub dle vlastní chuti). Tyto suroviny pořídíte snadno, naleznete je ve velkých supermarketech v sekci sojových výrobků a zeleniny či ve zdravé výživě.
Jak postupovat?
Základem je vývar dashi a miso pasta. Vývar dashi připravíme louhováním mořské řasy a poté povařením 3 - 5 minut. Poté přidáme houby. Vaříme, dokud houby nezměknou. Pokud máte houby sušené, nechte je chvíli před vařením odstát ve vlažné vodě. V mističce si rozmícháme 1 lžičku miso pasty s vodou na jednu porci polévky. Jakmile pastu rozmícháme, přidáme ji do vývaru. Poté polévku stáhneme. Polévku dosolujte až po přidání misa. Před přidáním pasty můžete polévku obohatit kostičkami tofu, jarní cibulkou, zeleninou v podobě bílé ředkve, mrkve a jiné zeleniny podle chuti. Na závěr podle potřeby dodejte miso pastu či vodu. Miso polévka se podává s mističkou vařené rýže.
Kde ještě miso pastu využít?
Miso pasta se dá použít jako dochucovadlo, bohaté na vlákninu, bílkoviny a sacharidy, téměř do čehokoliv. Přidejte ji do zeleninové polévky, vývaru, glazované zeleniny, omáček, pomazánek (celerové, mrkvové, dýňové), salátových dresinků či zeleninových karbanátků. Kreativitě se meze nekladou. Jen mějte na paměti, že je sama o sobě slaná, proto pokrmy solte opatrně.
Jakou miso pastu koupit?
Existuje pestrá škála druhů miso past. Spolehlivým indikátorem chuti misa je jeho barva od světle žluté tzv. "shiro miso" až po tmavě hnědé "hatcho miso". Čím je barva tmavší, tím výraznější chuť vás čeká.
Za výrobou misa se skrývá tradiční postup
Již v roce 1337 se hatcho miso začalo vyrábět v Japonsku a vyrábí se zde tradičním způsobem dodnes. Jak? Uvaří se pasta ze sojových bobů, která se následně naočkuje houbou Aspergillus oryzae. Poté se fermentační základ tzv. "koji" umístí do speciálních inkubačních místností, kde se množí do třetího dne. Následně se přidá sůl a voda. Směs je napěchována do cedrových kádí, kde zraje 3 roky. Díky střídání ročních období si miso vezme veškeré cenné mikroorganismy daného období a chuť je výživnější.
Fermentované potraviny jsou jako pohlazení pro naše střeva. Jak kvašení neboli fermentaci zavést do běžné praxe?
Přečtěte si také: Sushi - zdravá pochoutka s bohatou historií
Hlaďme střeva a buďme zdraví.
Foto: Pixabay.com
Autor: Alžběta Halamová