Metoda Baby Led Weaning - stravování nejmenších dětí bez příkrmů
Metoda Baby Led Weaning je způsob, jakým lze u dítěte začít s pevnou stravou. V tomto případě se dětem nekupují příkrmy a přesnídávky z obchodů a ani se nechystají domácí kašičky. Jídlo se nemixuje. Příprava pokrmů není nijak náročná a nezabere skoro žádnou práci.
Stravovací metoda Baby Led Weaning
Stravovací metoda Baby Led Weaning (zkráceně BLW) v překladu znamená dítětem vedené odstavení a přecházení na tuhou stravu. Tento pojem zavedla anglická porodní asistentka a laktační poradkyně Gill Rapley. Jak už z názvu vyplývá, dítě samo rozhoduje, kdy začne ochutnávat první pokrmy. Zároveň je ale dítě stále kojeno nebo na umělém mléce a samo si určuje, jak dlouho ještě bude.
Obvykle dítě začíná projevovat zájem o jídlo kolem půl roku. Děti neví, že jsme jim stanovili tabulky, podle kterých se mají vyvíjet. Každé dítě je jiné a až bude připravené začít objevovat jídlo, dá nám to najevo. Může to být v 5 měsících, ale i v 7 nebo 8 měsících. Nemusíte se obávat, že jej ochuzujete o živiny. Vše potřebné získává v mléce. Jaké množství podávaného jídla dítě sní je opět jen na něm. Nekrmí se lžičkou, ale má možnost si samo potravu osahat, seznámit se s ní a v podstatě ví, co jí (narozdíl od rozmixované stravy). Tímto způsobem si v sobě pěstuje pozitivní vztah k jídlu.
Při praktikování BLW jí dítě spolu s námi. Pokud jsme jedli doteď nezdravě, náš jídelníček se obohatí o více ovoce, zeleniny a další pro nás doposud méně známé pokrmy. Dítě se učí jíst napodobováním, dívá se, jak jíme. A když začne projevovat o jídlo zájem, dostane do ruky kousek a může z něj sníst, kolik chce.
Benefity, které metoda Baby Led Weaning dětem přináší
Rozvíjí se jeho sebedůvěra, má pozitivní vztah jídlu, procvičováním koordinace ruka- oko si rozvíjí své schopnosti a zlepšuje si zručnost, kousáním si rozvíjí obličejové svaly, zapojuje všechny své smysly (chuť, zrak, hmat, čich a sluch). Studie dokazují, že takto krmené děti, mají v budoucnu sklony ke zdravějšímu stravování. Kolem 8. měsíce věku většina dětí už sama jí a často sní více než děti krmené kaší.
Benefity, které metoda Baby Led Weaning přináší rodičům
Příprava jídel je jednodušší tím, že nechystáme dítěti jídlo zvlášť. Pouze upravíme své, aby mohlo jíst s námi. Ušetříme čas, který by nás stálo mixování. Ušetříme peníze za hotové příkrmy z obchodů. Nemusíme dítě k jídlu přemlouvat. Jí, pokud chce a jak dlouho chce. Jídlo je pro něj zábavou.
Jak při BLW postupovat
Při podávání jídla by dítě nemělo být hladové. Zpočátku neví, že jídlo má sytit. K utišení hladu mu slouží mateřské či umělé mléko. K jídlu si má vypěstovat pozitivní vztah a hladové dítě nebude chtít objevovat, hrát si a učit se. Je důležité, aby nebylo unavené, mrzuté. Nemusí se stolování s námi účastnit za každou cenu. Může se stát, že nebude pár dní o jídlo projevovat zájem, pak zase ano. Půlroční dítě ještě samo sedět nedokáže a chceme-li se vyvarovat pasivního posazování, které pro děti není vhodné, jsou dva způsoby, jak dítěti jídlo podávat. Dítě může ležet na zemi na bříšku a samo si brát jídlo z talířku, který před něj položíme, nebo si jej posadíme na klín do pozice klubíčka - kolínka má výše než zadeček a zády se o nás opírá. Dítěti je podáváno jídlo nejlépe ve formě špalíčků o velikosti alespoň 5 centimetrů, které snadno uchopí. Část využije jako držátko a část na ochutnávání. Drobnější potraviny jako hrášek apod. podáváme až později. Dítě získává schopnost pinzetového úchopu až kolem 10. měsíce. Začít s touto metodou není nikdy pozdě. Zvláště trpí-li vaše dítě nechutenstvím, ale také v případě, že je vybíravé.
Pro jaké děti Baby Led Weaning vhodné není
Dosud jsme vyjmenovávali jen pozitiva. Ale jako u všeho i zde platí, že BLW není vhodná pro všechny. Pozor bychom si měli dávat v případě předčasně narozených dětí, u dětí s alergií a potravinovou intolerancí a u dětí, které potřebují zvláštní péči - jsou vývojově opožděné, mají problémy s kousáním a uchopováním.
Zdroj: Jidlodotlapky.cz, Kniha G. Rapleyová, T. Murkettová , Vím, co mi chutná
Foto: Pixabay.com
Autor: Hanka Bednářová