zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Meloun vodní - letní nálož vitamínů a cesta ke zdraví i štíhlé linii

Veronika Tůmová
20.07.2022

Meloun v horkých letních dnech prostě milujeme. Skvěle chutná, je plný vody, tedy dokonale osvěží a uhasí žízeň. Kromě toho je však také mimořádně zdravý, a protože dokáže i zasytit, je jako dělaný pro naši obvyklou letní potřebu shodit nějaké to kilo do plavek.

Meloun vytváří s létem dokonalou kombinaci, zkrátka k tomuto období neodmyslitelně patří. Můžeme ho přitom konzumovat v mnoha podobách, co takhle ovocný salát s kousky melounu, melounovou limonádu nebo plátky melounu se sýrem a parmskou šunkou? Letní drink ozdobený pořádným kouskem melounu je samozřejmě nezbytnost. Léto bez šťavnatého melounu by prostě nebylo úplné!

Ovoce nebo zelenina?

Meloun můžeme považovat za bobuli stejně jako za tykev, a tak se nám otázka, zda je meloun skutečně ovocem nebo vlastně zeleninou, může jevit trochu ošemetná. Z botanického hlediska je meloun největší bobulí, přesto se řadí mezi tykvovitou zeleninu, stejně jako třeba cuketa, okurka nebo dýně. Vodní meloun obsahuje 90% vody, je nízkokalorický a obsahuje řadu vitamínů spolu s množstvím důležitých živin, udržujících v těle hydrataci a vitalitu. Nejznámějším druhem vodního melounu je meloun s červenou dužninou, oblíbený je bezsemenný druh. Meloun vodní je velmi důležitý a ceněný především v zemích s omezenými vodními zdroji. Konzumace vodních melounů příznivě působí při onemocněních ledvin a močových cest, oběhové a trávicí soustavy. Plody obsahují kromě převahy vody také 6 – 10 % cukrů s převahou fruktózy, pektiny, vlákninu, kyselinu jablečnou a citronovou.

Vodní meloun proti vysokému tlaku, pro očistu i zdravé hubnutí

Vodní meloun je kromě lahodného osvěžení i účinným pomocníkem v boji proti zánětům. Obsahuje velké množství vlákniny a minerálních látek, dále pak vitamín C, A či B6, zároveň však také cennou látku zvanou lykopen, obsaženou mimo jiné také v rajčatech (způsobující jejich červenou barvu), která je jedním z nejznámějších antioxidantů rostlinného původu, chránící buňky před působením volných radikálů a snižující riziko vzniku srdečních onemocnění či dokonce rakoviny. Napomáhá také odvodňování organismu a jeho odkyselení. Přispívá k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z těla, zvláště cenným přínosem je pak extrémně vysoký obsah vody. Meloun je také výbornou prevencí proti vysokému tlaku, může také pomoci ve stadiu, kdy je tlak vyšší, ale ještě nepotřebuje léčbu medikamenty. Meloun obsahuje látky přispívající k rozšíření cév a lepší cirkulaci krve, což napomáhá předejít mnoha srdečním a cévním chorobám.

Proč jíst meloun i s jadérky?

Jadérka vodního melounu nejsou nijak chutná a obvykle je vnímáme jako nutné zlo a cenu za jeho skvělou chuť. Velmi oblíbenou se proto stala jeho bezsemenná varianta, především u dětí. Melounová jadérka si přitom velmi zasluhují naši pozornost, mají totiž, stejně jako melounová dužina, neméně velký přínos pro naše zdraví. Jadérka vodního melounu jsou skvělým zdrojem energie, obsahují rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, významně podporují správnou funkci střev a působí tak proti zácpě. Jsou bohatá na hořčík, díky čemuž podporují správnou činnost srdce a upravují krevní tlak, podporují látkovou výměnu a syntézu bílkovin. Z jadérek vodního melounu lze připravit třeba chutný čaj, který přispívá k regulaci krevního cukru a podle výzkumů zveřejněných Evropskou lékovou agenturou, které poukazují na příznivé účinky jadérek vodního melounu, je tu i nezanedbatelný význam v léčbě zvětšené prostaty.

Další druhy a odrůdy melounu

Melounových odrůd jsou stovky, druhy jsou však jen dva – meloun vodní a meloun cukrový. Cukrové melouny mají pevnější dužinu a jsou chuťově výraznější, mezi nejznámější patří Honeydew, žlutý až nazelenalý meloun Galia, na povrchu síťovaný a uvnitř meruňkově oranžový meloun Cantaloupe nebo oválný zeleně žíhaný meloun Piel de sapo. Z vodních melounů je to pak například Dunaj, Crimson Sweet nebo Sugar Baby, ale jsou tu i mnohé další.

Meloun a nebezpečí kontaminace

Meloun může kupodivu i uškodit, a to především po konzumaci dužiny kontaminované bakteriemi nebo viry. Vysoký obsah vody a cukru napomáhá k rychlému namnožení mikroorganismů, zvlášť při vysokých letních teplotách a nevhodnému způsobu skladování. Problémové může být i skladování při převozu, způsob krájení, balení a hygienické podmínky při prodeji, ale i kontaminace vodou při samotném pěstování či sklizni.  Meloun pak může být kontaminován bakteriemi typu Salmonela, Listerie nebo Enterobakterie, ale i například původci žloutenky typu A. Před krájením se proto doporučuje celý meloun pečlivě umýt kartáčkem, po naporcování by měl být meloun prodán do dvou hodin.

Zdroje: www.vitalia.cz, www.bezpecnostpotravin.cz, www.vseozahrade.eu
 

Autor: Veronika Tůmová

Jak můžete zlepšit své zdraví jen pomocí dýchání
Letní cvičení: Jaké sporty si můžete užít v přírodě?

Další články