Lidé a příroda: Včely a včelí produkty
Med není jediný produkt, který nám včely přináší. Je toho mnohem víc. I přes to, že med a další včelí produkty jsou zdraví velmi prospěšné, tvoří pouhých 10 % z jejich přínosu pro lidstvo. Opylovací činnost je hlavním přínosem, které včelky přináší. Kdy a kde vznikly? Proč vymírají, a jak jim můžeme pomoct přežít? Proč jsou pro nás důležité?
Včely - kdy a kde se vzaly?
100 milionů let! Tak dlouho žijí včely na zemi. Pochází z dob, kdy ještě naší planetě vládli dinosauři. Odkud to víme? Z nálezů starých jantarů, ve kterých je zataven hmyz.
1/3 zásob jídla závisí na opylení
Zhruba 1/3 světové zásoby jídla závisí na hmyzím opylení, například včelím. Opylovací činnost včelstva je bezpochyby nejdůležitějším včelí aktivitou. Hmyzosnubné rostliny jsou na opylení hmyzem přímo závislé, jelikož bez něj by nedošlo k produkci semen, nutných pro rozmnožování rostlin.
Včely vymírají
Včely postupně vymírají. Podle posledních odhadů klesla populace včel v celosvětovém měřítku z 6 trilionů na polovinu... Američtí včelaři ztratili přes 40 % včelstev v minulém roce. Alarmující stav začal v roce 2006, kdy proběhl kolaps kolonií. Tento kolaps tkvěl v tom, že včely opouštěly královnu. Ač tento problém ustupuje, v současnosti mnoho včel umírá kvůli chorobám, pesticidům a úbytku přirozeného prostředí.
Albert Einstein řekl, že lidstvo přežije pouhé 4 roky bez včel.
Jak můžeme včelám pomoct
Nyní včely sice zimují, avšak proč nepřipravit nějaké pěkné pítko či promyslet výsadbu nového záhonu pro včely na příští rok? Okolí bude vypadat ještě krásněji a uděláme dobrou věc pro přírodu. Ono to sice je něco pro přírodu, avšak nám se to navrátí v mnohem větším měřítku. Představme si, kdyby takto uvažoval každý, a udělal by něco málo pro včely. Mělo by to pak velký dopad. Pojďme takto přemýšlet a udělejme změnu k lepšímu. Již nyní vědci vyvíjí robotické včely a utrácí tak veliké sumy, aby zachránili výživu země.
Ujistěme se, že včelám dáváme speciální péči a úsilí, aby(chom) žily(i).
- Pěstujme rostliny, které jsou vhodné k opylení (hloh bílý, luční kvítí, malina, ostružina, ovocné dřeviny - jabloň, hruška, švestka a další, jetel, okurka, dýně, mrkev, apod.) Nemáte zahradu? Nevadí. Můžete pěstovat nějakou krásnou rostlinu třeba za oknem na parapetu, ve společných prostorech před domem apod. - Používejme organicky šetrné prostředky na odstranění plevele a škůdců.
- Poskytujme mělký zdroj vody pro naše opylovače.
- Podporujme místní včelaře a organické farmáře. Jak? Nakupujme od nich, protože oni se starají o včely, pomáhají jim přežít, rozmnožovat a za to nám přináší medové dobroty a kosmetické produkty.
První využití včelích produktů
První zmínky o tom, že člověk využíval včelí produkty jsou staré 15 - 20 000 let př. n. l. Tato skutečnost byla nalezena na nástěnné malbě ve španělské jeskyni. Člověk je vyobrazen na stromě a včely ho obletují. Jedná se o pravěké prvopočátky včelaření, i když o včelaření jako takové nešlo. Včelstvo bylo většinou po "nájezdu" nenechavého člověka odsouzeno k zániku. Člověk spotřeboval nejen zásoby medu, ale také plásty s plodem.
Včelí produkty
Mezi nejznámější včelí produkt patří med, který se může stát zázrakem nejen v kuchyni, v zálivce, marinádě, při pečení či doslazení kávy nebo čaje, ale také jako součást kosmetických přípravků od produktů na vlasy, do koupele, masti či kapek. Některé včelí produkty prý dokážou vyléčit i nemoci, na které klasické léky nestačí, například mateří kašička, včelí pyl či včelí jed.
10 způsobů, jak využít léčivých účinků medu
Zdroj: Včely, Piotr Socha
Foto: Pixabay.com
Autor: Alžběta Halamová