zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Kopr vonný – jeho využití a přínos pro zdraví

Veronika Tůmová
11.08.2021

Pokud se vám na zahradě náhodou vysemení kopr, nemůžete ho minout. Tahle rostlinka nejen že nezaměnitelně voní, ale i skvěle chutná a má na svědomí pár tradičních klenotů ryze české kuchyně. Kopr je kromě toho velmi zdravý, proto by byla určitě škoda zbavovat se ho jako plevele, pokud začne sám od sebe růst i jinde než tam, kde jste ho původně zaseli.

Kopr obsahuje celou řadu vitamínů, například vitaminy A, C a skupiny B, bioflavonoidy, omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, kyselinu listovou, draslík, vápník, železo, zinek a hořčík. Podporuje hojení a je blahodárný pro zdraví kostí, vlasů a nehtů. Pomáhá také potlačit nadýmání a podporuje trávení, snižuje tlak, a dokonce zvyšuje produkci mateřského mléka, je tedy vhodný i při kojení.

Kopr a česká kuchyně

Kopr buď milujeme, nebo ho vůbec nejíme. Přesto je neodmyslitelnou součástí naší kuchyně. Kdo na kopr nedá dopustit, neobejde se alespoň jednou za čas bez známé koprové omáčky a určitě si dá i poctivou kulajdu. Kopr je také nepostradatelný pro zavařování okurek. Kopr však není jen výsadou naší kuchyně, znají ho i kulináři ve světě. Pokud znáte skvělé a osvěžující řecké tzatziki, pak víte, že ani tenhle tradiční předkrm, jehož základem je nastrouhaná okurka a řecký jogurt, se bez chuti a vůně kopru neobejde. Kopr je perfektní s rybami i do pokrmů, kterým dominují vejce. Hodí se do salátů, pomazánek i různých dresingů, koprový dip by neměl chybět ani u zahradního grilování. Kopr zlepšuje i stravitelnost pokrmů. Pokud jde o jeho pěstování, je velmi nenáročný a jeho silnou vůní se můžete kochat po celé léto.

Kopr pro zdraví

Z kopru sbíráme především nať a na začátku podzimu pak semena. Nať trháme během dne, semena nejlépe v pozdní odpoledne. Jak už jsme zmínili, kopr je skvělým pomocníkem proti plynatosti a křečím v žaludku, zvládnete s ním své žaludeční potíže i pocity nechutenství. Kopru se nemusí bát ani kojící matky, naopak jim dokáže prospět a podpořit laktaci. Kopr prospívá i srdci, zlepšuje jeho prokrvení a čaje z kopru působí příznivě i proti onemocněním močového ústrojí. Kopr posiluje organizmus a popíjení čajů z kopru vede ke zklidnění. Odvar z koprové natě můžeme pít v kombinaci s heřmánkem nebo meduňkou, nálev ze semen zase bývá ochucen anýzem s koriandrem a fenyklem. Kopr dále obsahuje silice, bílkoviny, organické kyseliny, karoten, flavonoidy, minerály aj. Semena kopru je prý vhodné žvýkat pro zažehnání škytavky. Není známo, že by kopr měl nějaké vedlejší nebo nežádoucí účinky, jen vnitřek semen bychom neměli užívat dlouhodobě.

Zajímavosti o kopru

Kopr znali už starověcí Egypťané, i Nový zákon jej zmiňuje jako léčivou bylinu hojně používanou mimo jiné proti bolestem hlavy. Díky Řekům a Římanům se dostal až do Alp a už od pradávna tak má své využití v lékařství i gastronomii. Římští gladiátoři věřili v jeho sílu a schopnost významně posilovat svaly, které si jím proto před bojem natírali. Kopr údajně miloval i král Karel Veliký. Kopr je močopudný a pomáhá i při poruchách ledvin. Žvýkání semen kopru osvěžuje dech a podle všeho patří i mezi svatojánské rostliny. Ve středověku byl kopr součástí čarovného kvítí, které chránilo před zlem a mocnými démony.

Bylinky pro lepší imunitu 

Bazalka: Jak ji použít při vaření a uchovat její voňavé listy co nejdéle? 

Zdroj: www.idnes.cz, www.reflex.cz

Autor: Veronika Tůmová

Testování a mimořádná hygienická opatření na dětských táborech
Vysoký krevní tlak u dětí

Další články

Cvičení v horkých dnech: Jak si ho užít bezpečně?
Sport a relaxace

Cvičení v horkých dnech: Jak si ho užít bezpečně?

Kdo cvičení miluje, není pro něj překážkou žádné roční období a k pohybu si najde cestu za jakékoli situace a počasí. Horké letní dny jsou ale přece jen o něco náročnější pro každé ...