zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jste vegetarián nebo vegan? Nezapomeňte na doplňky stravy!

Veronika Matoušová
11.02.2021

Pokud se rozhodnete vyřadit z vašeho jídelníčku maso nebo veškeré živočišné produkty, mohou vám ve stravě chybět důležité prvky. Vždy když začnete s omezením jakékoliv potraviny nebo skupiny potravin, je potřeba myslet také na to, že musíte chybějící živiny doplnit pomocí jiných zdrojů. Vytvořit plnohodnotný vegetariánský či veganský jídelníček není úplně jednoduché. Proto je vhodné užívat kvalitní doplňky stravy, které zajistí přísun chybějících prvků. Které suplementy by u vegetariánů a veganů neměly chybět?

Bílkoviny

Zásadním zdrojem proteinů v plnohodnotné formě jsou bezesporu živočišné produkty. Jedná se zejména o maso, vejce a mléčné výrobky. Pokud ze svého jídelníčku vyřadíte jen maso, můžete přijímat plnohodnotné bílkoviny jinými živočišnými zdroji. Důležité je tělu dodat všechny druhy aminokyselin, zejména ty esenciální, které si tělo samo nevytvoří. Proto pokud do své stravy vejce nebo mléko moc nezařazujete, případně jako vegan jste pouze na rostlinné stravě, pak sáhněte po kvalitním proteinu, který obsahuje kombinace jednotlivých aminokyselin a zajistí tak jejich dostatečný příjem. Pro vegetariány to může být například syrovátkový protein, pro vegany pak kombinace různých druhů rostlinných proteinů (hrachový, konopný, rýžový, apod.).

Železo

Tento minerál je stěžejní pro správnou krvetvorbu a okysličení těla. Nedostatkem železa trpí hlavně ženy kvůli jeho ztrátám během menstruačního cyklu. Přitom právě ženy v produktivním věku potřebují větší zásoby železa než muži a měly by tak dbát o jeho dostatek. Vzhledem k tomu, že nejlepším zdrojem dobře vstřebatelného železa je právě maso a vnitřnosti, je potřeba kromě rostlinných zdrojů přijímat železo také pomocí doplňků stravy. Do jídelníčku je vhodné také zařadit více luštěnin a obilovin, z živočišných zdrojů mohou vegetariáni volit také vejce a mléčné produkty. Ovšem je nutné pamatovat na to, že z rostlinných zdrojů se železo vstřebává hůře, proto pravidelně doplňujte železo pomocí suplementů a přidejte i vitamín C, který podporuje vstřebávání tohoto prvku.

Jaké příčiny může mít anémie z nedostatku železa? 

Vápník

Zejména s rostoucím věkem je důležité hlídat příjem vápníku a navyšovat množství, protože vápníku přirozeně ubývá a u starších osob pak může jeho nedostatek způsobit osteoporózu (řídnutí kostí). Doplnit ho můžete samostatně, nebo jako součást vitamínových komplexů. K tomu dbejte ve své stravě na dostatečný příjem zelí, kapusty, luštěnin (zejména cizrny), fíků a hlavně máku, který je považován za vůbec největší zdroj vápníku.

Je rostlinné mléko dobrým zdrojem vápníku? 

Vitamín B12

Tento vitamín ze skupiny B se vyskytuje v podstatě jen v živočišných zdrojích, proto pokud se chcete ve stravě zaměřit na rostlinné potraviny, určitě ho nezapomeňte doplňovat. Zejména vegani trpí velkým nedostatkem a vždy by měli vitamín B12 tělu dodávat formou suplementace, jinak ohrožují své zdraví. Dostatečný příjem je klíčový pro správný vývoj červených krvinek, pro funkci nervového systému, ovlivňuje i paměť nebo zrak.

Zinek

Tento prvek je známý především tím, že podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Jeho neméně důležitou funkcí je ale také významná podpora imunitního systému. Opět platí, že vegetariáni a vegani trpí nedostatkem tohoto minerálu, proto bývají také náchylnější na různá onemocnění, mohou trpět lámavostí nehtů, ekzémy nebo padáním vlasů. Zinek se ale naštěstí nachází i v rostlinných zdrojích, například v dýňových semínkách, kakau, vločkách, ořeších i v luštěninách. Vsaďte tedy na tyto potraviny a v případě oslabené imunity nebo špatné kvality kůže a nehtů doplňte zinek také doplňkem stravy. Každý stravovací směr, kdy vyřadíte určitou skupinu potravin, znamená pro tělo nekompletní přísun potřebných živin. V případě vegetariánů, kteří odmítají pouze maso, se dá sestavit plnohodnotný jídelníček, pokud víte, jak na to. U veganů je to už složitější, protože čistě rostlinná strava nedodá tělu zdaleka všechno, co potřebuje. I přes opravdu vyladěný rostlinný jídelníček hrozí, že určité prvky stravou zkrátka nedodáte v optimálním množství. Ať už se tedy chcete vydat směrem vegetariánů nebo veganů, vždy myslete také na vhodnou suplementaci.

Může být veganství zdravé a bezpečné? Ano i ne! 

Autor: Veronika Matoušová

Výhody cvičení, které nejsou vidět: Jak ovlivňují naše zdraví?
Pandemie: Jak (ne)prospěla našim vztahům?

Další články