Jídlo jako prostředek ke zpomalení stárnutí
Jídlo dokáže prodloužit mládí. Nevěříte? Vše záleží pouze na vás a na tom, jak tomu přizpůsobíte svůj jídelníček. Výběr potravin, jejich energetická hodnota a množství jídla - to všechno má na naše tělo a jeho stav zásadní vliv.
Stárnutí se nevyhne nikdo z nás, víme ale, že existují způsoby, jak tento proces zpomalit. Stárnout můžeme zbytečně rychle, v důsledku špatné fyzické kondice, ale i duševního chátrání. Začněte u jídla, mějte z něj požitek a využijte jej ku prospěchu těla!
Klíčem jsou potraviny s protizánětlivým efektem
Zánět v organismu má za následek ztrátu regenerační schopnosti buněk. V našem zájmu tak je zánětům předcházet. Jistou měrou k tomu mohou dopomoci i potraviny, jako je například olivový olej, listový špenát, ovoce, ryby, rajčata nebo ořechy. Potravinám, které naopak výskyt zánětů podporují, bude dobré se raději vyhnout, jsou to například uzeniny, sladkosti s obsahem rafinovaných cukrů, smažená jídla a živočišné tuky, slazené a sycené nápoje. Spolu s péčí o zdraví pokožky a udržováním krevního cukru a cholesterolu ve správných mezích, budete na dobré cestě k udržení svého těla v lepší kondici.
Jídlo, které nám pomůže udržet si zdraví
Základem všeho je voda, pitný režim tak zůstává naprostou prioritou. Dále zařazujeme zeleninu jakou je brokolice, je bohatá na vitamíny a obsahuje látky účinné v boji proti rakovině či šedému zákalu. Neodpírejte si maso, avšak jen v libové podobě. Ryby chrání před kardiovaskulárními chorobami, krevními sraženinami nebo infarktem. Avokádo pomůže srovnat cholesterol, je také dobré pro zmírnění potíží v období menopauzy. Mandle vám opět pomohou s cholesterolem, ale posílí také srdce, dopřejte si jich proto alespoň deset každý den. Olivový olej je známý vysokým obsahem Omega-3 mastných kyselin, působí jako antioxidant, snižuje tvorbu krevních sraženin a působí protizánětlivě. K dalším léčivým doplňkům zdravého jídelníčku by měla patřit paprika, zázvor, kajenský pepř, luštěniny, semena, cibule a česnek, k odbourání stresu pak v rozumném množství i hořká čokoláda, která navíc obsahuje antioxidanty a snižuje krevní tlak.
Kyselina listová pro nestárnoucí paměť a celkovou činnost mozku
Chceme-li zůstat "déle mladí", neboli v celkově lepší kondici, nesmíme zapomínat ani na svůj mozek. I ten přirozeně stárne a v té souvislosti můžeme pozorovat neklamné známky jeho opotřebování. Potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové udrží ve zdraví buňky spojené s koncentrací, pamětí i stabilitou našich nálad. Nezapomínejme proto na pravidelnou dávku kyseliny listové z listových salátů, čínského zelí či listového špenátu.
Potravinové doplňky pro pomalejší stárnutí
Hrozny a další bobule obsahují resveratrol, látku doslova omlazující naše buňky. Borůvky nás dokáží účinně chránit proti vzniku demence, kurkuma může pomoci proti artritidě a řídnutí kostí. Všechny tyto látky můžete dostat do těla v potřebném množství i pomocí potravinových doplňků. Nezapomínejme ani na známý Koenzym Q10, jehož význam je pro zpomalení procesu stárnutí velmi podstatný a jehož doporučená denní dávka je až 200 mg.
Zdravější úprava jídla pro zachování vitaminů a živin
Dostanete-li do sebe co největší množství ovoce a zeleniny v syrovém stavu, bude to samozřejmě chvályhodné, většinu potravin však musíme nejprve tepelně upravit. Způsob této úpravy, jak známo, vysoce ovlivňuje konečný obsah vitamínů a dalších tělu prospěšných látek, které v potravě před konzumací zůstanou.
Jak tedy potraviny upravovat co nejšetrněji?
Nejlepším způsobem bude jednoznačně vaření v páře, jedině tak uchováte v potravě většinu vitamínů, minerálů, i stopových prvků. Na našem trhu si můžete vybrat z nejrůznějších druhů speciálního nádobí a pomůcek určených k tomuto účelu. Vyhýbejte se naopak takové úpravě, jako je uzení, i když půjde o jinak doporučované ryby. Tato tepelná úprava se považuje z hlediska zdravé výživy za nejméně vhodnou, je-li poměrně častá, pak až zdraví škodlivou.
Zdroj: Markéta Ostřížková ve spolupráci s Mudr. Marií Skalskou
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová