Jedlé kaštany - proč je zařadit do jídelníčku?
Je něco, bez čeho si podzim neumí představit především děti, ale zcela jistě také milovníci sezónních dekorací. Nádherné barevné listí, dýně, nejrůznější bobule a samozřejmě - kaštany! My si dnes ale nebudeme povídat o kaštanech, které jsou jen pro ozdobu. Už jste někdy ochutnali jedlé kaštany?
Jedlé kaštany - skvělá, zdravá a tradiční chuť podzimních veselic
Pokud tuhle typickou podzimní lahůdku ještě neznáte, určitě to letos napravte. Příležitost k tomu budete mít nejčastěji na různých řemeslných jarmarcích a pak docela určitě na vánočních trzích. Můžete si je jednoduše připravit i doma, jedlé kaštany bývají již obvykle k sehnání v mnoha obchodech (v sekci ovoce a zeleniny). Nejde však zdaleka jenom o nezaměnitelnou a lahodnou chuť podzimu, jedlé kaštany jsou především obrovsky přínosné, výživově hodnotné a zdravé!
Jedlé kaštany - co obsahují a proč bychom je měli jíst?
Jedlé kaštany jsou nejen chutné, ale především velmi zdravé, což jste možná dosud vůbec netušili. V čem je vlastně jejich tolik znatelný přínos? Jedlé kaštany čistí játra od jedovatých zplodin, jsou vhodné při potížích s průjmem, ale obsahují také látky bojující proti psychickým poruchám a stavům úzkosti. Mají nízký obsah cukru a nepředstavují tak žádné riziko ani pro diabetiky.
Obsahují také překvapivě daleko více uhlovodíků než jiné ořechy a jsou proto výborným zdrojem energie, zároveň se mohou pochlubit regeneračními účinky. Obsahují také sacharózu, minerální látky jako je draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, železo, mangan, měď, zinek a mnohé další důležité prvky. Najdeme v nich vitamíny K, E, B, C (vitamin C obsahují ve stejné míře jako například citrony), tanin, což je účinný antioxidant, asi 10% bílkovin, biotin, karoten, kyselinu pantotenovou a až 60 % škrobu.
Jedlé kaštany jako lék
V lidovém léčitelství i v běžné farmakologii se používají listy jedlých kaštanů jako účinný prostředek proti kašli. Z listů a plodů se také využívají různé výluhy, odvary a tinktury a mají své využití i při výrobě homeopatik. Lidové léčitelství považuje kaštan za téměř všemocný lék a plod hodný velkého obdivu a uctívání. Doslova o něm říká: "Jeho plod je užitečný proti každé slabosti, která je v člověku. Jez ho často, denně, před a po jídle, a tvůj mozek poroste a bude se naplňovat, tvé nervy zesílí a slabost bude ustupovat."
Jedlé kaštany v kuchyni
Jedlé kaštany známe nejspíš hlavně jako pečené, ale to rozhodně není jediná možnost jejich úpravy. Například pyré z jedlých kaštanů je možné vmíchat do krému, kterým budete plnit vánoční cukroví, nebo ho vpracovat do těsta na nepečené cukroví a kuličky. Podávat se může i samotné, chutné je třeba se šlehačkou, ale zafunguje i jako úžasná a netradiční náplň dortu.
V neslazené podobě se jedlé kaštany často používají k přípravě staročeské nádivky do pečené drůbeže, známý je například recept na pečenou kachnu s kaštanovou nádivkou, která se také skvěle vyjímá na svátečním stole. Nejlepší způsob uchování kaštanů je pak jejich zamražení v mikrotenových sáčcích. Výhodou je, že si i po rozmrazení zachovávají svou původní chuť i vůni.
Krůtí roláda s kaštanovou nádivkou - recept, která stojí za zkoušku!
Zdroj: Styl.instory.cz, Jedlykastan.cz, Denik.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová